MOBIL.sk MOBIL.sk

Instagram nevlastní vaše fotografie, ale môže ich používať navždy!
zdroj: KlausHausmann / Pixabay

Instagram nevlastní vaše fotografie, ale môže ich používať navždy!

Zrejme len málokto si číta rozsiahle podmienky používania, ktoré nám sociálne predkladajú na preštudovanie pri zakladaní účtov na ich platforme. Keby ste to však urobili, zistili by ste hneď niekoľko zaujímavých vecí.

Pred pár dňami sa na internete rozšírila správa, že Instagram zmenil podmienky používania a po novom môže v neobmedzenom rozsahu používať vaše fotky, videá, správy a ostatné informácie. Na tento scam naletelo aj niekoľko celebrít, ktoré túto správu repostovali. Išlo však o falošnú informáciu. Napriek tomu situácia vôbec nie je ružová.

Pokiaľ sa úspešne zaregistrujete na Facebooku či na instagrame a odsúhlasíte predložené pravidlá a podmienky používania, dávate týmto sociálnym sieťam dosť voľnú ruku v rámci informácií o vás a rovnako v rámci obsahu. Sociálne siete teda nevlastnia vaše fotografie, ale môžu ich používať neexkluzívne, zadarmo, v rámci sub-licencie, celosvetovo a navždy.

instagram
instagram (Pexels.com)

Toto všetko platí aj pre vašu profilovú fotografiu, názov účtu alebo informácie o nás. Jedinou vecou, ktorá by mala byť pred nimi chránená, sú vaše správy. Tie by nemali byť používané a mali by byť výhradne vašou súkromnou záležitosťou. Ale ako sme sa už niekoľkokrát v minulosti presvedčili, ohľadom internetu a bezpečnosti dnes nie je úplne isté takmer nič.

V každom prípade odborníci radia, aby ste starostlivo zvažovali, čo na sociálne siete zverejníte. Pokiaľ máte fotky, ktoré maôžu mať komerčné využitie, nemali by ste ich nahrávať. Druhou možnosťou je zvoliť nejakú formu vodotlače, ktorá sa nedá odstrániť, ale to zas degraduje estetickú stránku fotografií. Podobným spôsobom to robí raper Rytmus, ktorý bulvárnym novinárom znemožňuje používať jeho fotky na Instagrame práve pomocou vodotlače.

Ľudia často tento fenomén podceňujú a vôbec si neuvedomujú, že v budúcnosti môže byť ich vlastný obsah použitý proti nim. Niekto iný z neho bude mať osoh a autorovi ostanú akurát tak oči pre plač.

Najnovšie z kategórie: Instagram

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio