MOBIL.sk MOBIL.sk

Americká štúdia hovorí jasne: Ak ste zdrogovaní, nezverejňujte nič na sociálnych sieťach!
zdroj: pxhere.com, pexels.com

Americká štúdia hovorí jasne: Ak ste zdrogovaní, nezverejňujte nič na sociálnych sieťach!

Áno, v podstate to hovorí aj zdravý rozum. Ale teraz to máme podložené aj vedecky.

Nová štúdia z Centra pre užívanie drog a výskum HIV/HCV v New Yorku sa rozhodla pozrieť na spojenie sociálnych sietí a drog. Výskumníci zistili, že pokiaľ budete brať drogy a následne čokoľvek zverejňovať na sociálnych sieťach, je vysoká šanca, že to budete ľutovať.

Výskumníci sa vybrali priamo do terénu - na párty elektronickej hudby v New Yorku. Vyspovedali celkovo 872 mladých ľudí, ktorí uviedli predchádzajúcu skúsenosť s drogami. Spýtali sa ich na to, či niekedy zverejňovali čokoľvek po tom, čo užili drogu. 34,3 percent z nich odpovedalo, že áno a 21,4 percent to neskôr ľutovalo. 

zdroj: pixabay.com

Ďalšia vec, ktorú by ste zrejme nemali robiť v momente, keď vám droga zatemní myseľ, je telefonovanie alebo písanie niekomu. Až 30,5 percent ľudí to neskôr ľutovalo. To najdôležitejšie ale podľa štúdie je, aby ste sa nikdy nesnažili odfotiť. Ľudia, ktorí boli po užití drog odfotení, to neskôr ľutovali až v 32,7 percenta prípadov.

Možno sa teraz pýtate samých seba, či to vlastne vôbec môžeme pokladať za štúdiu a aký dôvod vlastne na niečo takéto vedci mali (okrem toho, že mohli ísť na párty počas pracovnej doby). Samotná štúdia v sebe v skutočnosti nesie posolstvo. Ľudia si často nedostatočne uvedomujú, ako smartfóny a sociálne siete prenikli do ich života.

zdroj: wikipedia.org

„Programy prevencie sa zväčša zameriavajú na fyzickú bezpečnosť – ako napríklad nešoférovať opitý,“ hovorí hlavný autor štúdie, Joseph Palamar. „Takéto programy by však mohli zdôrazniť aj to, že používanie smartfónov počas užívania drog môže zvyšovať riziko toho, že to ľudia budú neskôr ľutovať.“

Najnovšie z kategórie: Social media

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio