MOBIL.sk MOBIL.sk

Umelá inteligencia dokáže písať falošné správy! Vyskúšať si ju môžete na tejto stránke
zdroj: pxhere.com

Umelá inteligencia dokáže písať falošné správy! Vyskúšať si ju môžete na tejto stránke

Umelá inteligencia je dôkazom toho, kam sme sa ako ľudstvo v technológiách posunuli. Otázka ale je, či sa máme tešiť z tohto pokroku, alebo obávať o budúcnosť.

Nie je to tak dávno, čo sme písali o umelej inteligencií, ktorá dokáže písať falošné správy. Nezisková organizácia OpenAI vtedy odprezentovala svoj špeciálny systém určený na písanie falošných správ. Údajne bol tak dokonalý, že sa ho báli zverejniť, aby ho nemohol nikto zneužiť.

Nuž, nakoniec si to zrejme rozmysleli, lebo ich umelú inteligenciu si môžeme vyskúšať na vlastnej koži aj my. Stačí, ak navštívite stránku talktotransformer.com a do textového poľa zadáte začiatok správy. Umelá inteligencia vám následne automaticky vygeneruje jej pokračovanie. Samozrejme, program nerozumie Slovenčine, takže je nutné písať tieto správy v Angličtine.

Umelá inteligencia, ktorá sa o generovanie správ stará, sa nazýva GTP-2 a len pred pár dňami ju vedci aktualizovali. Pôvodne ju trénovali tak, že do nej vložili viac ako 8 miliónov webových stránok, na základe ktorých sa sama učila. Vďaka tomu dokáže už na základe krátkej správy predpovedať, čo by mohlo nasledovať. A to až so šialenou presnosťou.

zdroj: talktotransformer.com

Správy generované s GTP-2 sú totiž vo väčšine prípadov naozaj vierohodné. Len ťažko by ste odhadli, že v skutočnosti ide o vymyslený text písaný počítačom. A tu sa dostávame aj k najväčšiemu problému, ktorého sa stále viac odborníkov obáva. 

Podobné programy na vytváranie akéhokoľvek obsahu môžu byť v nesprávnych rukách veľmi nebezpečné. Umelá inteligencia totiž dokáže vyrábať obrovské množstvo falošných, poplašných či inak nebezpečných správ a to za rekordne krátky čas. Na vedcoch teraz je vymyslieť spôsob, ako správy písané počítačom efektívne a rýchlo odhaľovať.

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio