Mobil.sk Mobil.sk

Prvýkrát za posledné roky si môžete nainštalovať Jailbreak na najnovšiu verziu iOS
zdroj: apple.com

Prvýkrát za posledné roky si môžete nainštalovať Jailbreak na najnovšiu verziu iOS

Apple bol za posledné roky v svojom boji proti jailbreaku úspešný. Kým hackeri stihli objaviť bezpečnostnú dieru a upraviť tak systém iOS, vyšla už novšia aktualizácia. Pri najnovšej verzii iOS 12.4 však taký precízny nebol, pretože sa ho podarilo prelomiť.

Jailbreak je špeciálny proces, ktorý umožňuje upraviť systém iOS a spúšťať na ňom ľubovoľné kódy. Za cenu horšej bezpečnosti dostanú užívatelia možnosť upravovať svoj systém aj nad rámec možností, ktoré ponúka Apple a tiež bezplatne inštalovať aplikácie, ktoré sa nenachádzajú v App Store alebo sú platené.

V dnešnej dobe už nie je tak populárny, pretože sme sa za posledné roky nedočkali verejne dostupného jailbreaku na aktuálne verzie iOS. Pokiaľ sa niekomu aj podarilo cez kód Apple dostať, nezverejnil ho na internete. Mení sa to vďaka bezpečnostnému expertovi, ktorý vystupuje pod menom Pwn20wn. Ten zverejnil jailbreak pre najnovší iOS 12.4 a mal by fungovať na všetkých iPhonoch a iPadoch s touto verziou.

zdroj: Apple

Pwn20wn využil určitú dieru v systéme, ktorú Apple pôvodne odstránil v iOS 12.3. V najnovšej verzii sa však opäť objavila a mohla byť hacknutá. To znamená, že nový jailbreak funguje len na verzii 12.4, nie 12.3. Nevieme ale presne, o akú bezpečnostnú dieru ide, keďže si ju autori jailbreakov väčšinou nechávajú pre seba. Applu tak potrvá dlhšie, kým ju objaví a odstráni ďalším updatom.

Očakávame ale, že v blízkej dobe Apple vydá novú verziu iOS 12.4.1, ktorá celú chybu odstráni. Zatiaľ si ale môžeme užívať jailbreak a všetky výhody s ním spojené. Treba ale mať na pamäti, že dieru, ktorú využíva jailbreak na upravenie systému, môžu využiť aj potenciálni útočníci na napadnutie vášho iPhonu. Bezpečnostný expert Stefan Esser odporúča, aby si užívatelia dávali pozor, aké aplikácie inštalujú z App Store, kým Apple chybu neodstráni.

zdroj: @i0n1c | twitter.com

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: iOS

Pozri viac

Fun rádio