Mobil.sk Mobil.sk

Tri čínske spoločnosti sa spojili, aby nám priniesli dôležitú funkciu, ktorá chýba Androidu
zdroj: Xiaomi

Tri čínske spoločnosti sa spojili, aby nám priniesli dôležitú funkciu, ktorá chýba Androidu

Apple AirDrop je funkcia, ktorá umožňuje pohodlné zdieľanie súborov medzi zariadeniami od Apple. Aj Google sa v minulosti pokúšal priniesť niečo podobné, no nezožal ani zďaleka taký veľký úspech a Androidu do dnes chýba funkcia na pohodlné prenášanie fotiek, videí, hudby či iných dát.

Traja najväčší čínski výrobcovia sa rozhodli spojiť, aby to konečne zmenili. Vivo, Xiaomi a Oppo nám oznámili, že vytvorili partnerstvo, ktorého cieľom je vytvoriť nový protokol na bezdrôtový prenos súborov, ktorý by bol kompatibilný medzi zariadeniami týchto výrobcov. Mal by fungovať na MIUI od Xiaomi, ColorOS od Oppo aj FuntouchOS od Vivo.

Podľa prvých informácií bude tento protokol využívať Bluetooth na prepojenie medzi zariadeniami. Mal by byť schopný prenášať dáta rýchlosťou až 20MB/s, čo znamená, že s najväčšou pravdepodobnosťou bude na samotný prenos využívať vytvorenú Wi-Fi sieť. Na podobnom princípe pracuje aj AirDrop od Apple.

Apple AirDrop | zdroj: Apple

Ako sme spomínali v úvode, Google sa už v minulosti pokúšal podobnú funkciu priniesť. V roku 2011 nám spolu s predstavením Android 4.0 Beam predstavil alternatívu k AirDrop, ktorá fungovala na princípe NFC. Užívatelia si ju ale veľmi neobľúbili a zostala zabudnutá. V očakávanom Androide Q by už mala byť definitívne vymazaná.

Google ju ale plánuje nahradiť novou službou Fast Share, ktorá by mohla fungovať na podobnom princípe ako AirDrop. Aj to je zrejme dôvod, prečo sa tieto tri spoločnosti rozhodli spojiť a priniesť nám k nemu alternatívu. V Číne pokrýva Oppo, Xiaomi a Vivo až 49 percent trhu smartfónov, vďaka čomu majú veľký dosah na užívateľov a sú schopní konkurovať Google.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Android

Pozri viac

Fun rádio