MOBIL.sk MOBIL.sk

Siri aj Alexa výrazne zaostávajú! Toto je najlepší hlasový asistent súčasnosti
zdroj: wikipedia.org

Siri aj Alexa výrazne zaostávajú! Toto je najlepší hlasový asistent súčasnosti

Ak vás niekedy zaujímalo, ktorá spoločnosť má najlepšieho a „najinteligentnejšieho“ hlasového asistenta, určite vás poteší najnovší výskum spoločnosť Loup Ventures. V ňom sa rozhodli porovnať najpopulárnejších hlasových asistentov a rozhodnúť, ktorý je najlepší.

Na výskume pracovali analytici Gene Munster a Will Thompson, ktorí sa zamerali na troch najpopulárnejších asistentov – Siri od Apple, Alexa od Amazonu a Google Assistant. Aby zistili, ktorý z nich je najlepší, spýtali sa každého celkovo až 800 unikátnych otázok. Tieto otázky boli zoradené do piatich kategórií a hodnotilo sa, či im asistenti rozumeli správne a či dokázali správne odpovedať.

Na základe zistení sa ukázalo, že zďaleka najlepší je Google Assistant. Siri a Alexa za ním výrazne zaostávajú. Asistent od Google správne porozumel každej jednej otázke, ktorú mu výskumníci položili. Správne na ne odpovedal v 92,9% prípadoch. Siri rozumela 99,8% otázok a odpovedala na 83,1%, zatiaľ čo Alexa porozumela v 99,9% prípadoch, no správne zodpovedala len na 79,8%. 

Aby sme si vedeli predstaviť, o akých číslach približne hovoríme, Google Assistant sa pri 800 otázkach pomýlil v 57 prípadoch. Naopak, Alexa odpovedala nesprávne až na 167 otázok z 800. Ako sa ktorému asistentovi darilo v jednotlivých témach si môžeme pozrieť v nasledujúcom grafe. 

zdroj: Loup Ventures

Ako vidíme, Google vedie vo všetkých oblastiach s výnimkou príkazov, v ktorých ho Apple prekonáva. Ide o hlasové povely ako napríklad zavolanie či posielanie SMS správ.

Ukázalo sa teda, že Google je na poli hlasových asistentov stále jednotkou a prekonáva aj Apple, ktorý prišiel na tento trh skôr. Pochvalu si však zaslúži aj Siri a Alexa. Podľa vedcov sa všetci traja asistenti výrazne zlepšili oproti minulému roku. Najviac sa pritom zlepšuje práve Alexa, ktorá za posledné roky spravila najväčší skok v správnych odpovediach, aký vedci zaznamenali.

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio