MOBIL.sk MOBIL.sk

Ako vyzerala práca zamestnanca, ktorý odpočúval ľudí cez asistentku Cortana?
zdroj: microsoft

Ako vyzerala práca zamestnanca, ktorý odpočúval ľudí cez asistentku Cortana?

Podľa jedného z bývalých zamestnancov, ktorí mali za úlohu počúvať hlasové povely vydané hlasovej asistentke Cortana, bolo ich zamestnanie zle platené, monotónne a mimoriadne náročné.

V poslednej dobe rezonovala médiami správa o tom, že spoločnosti počúvajú hlasové nahrávky svojich užívateľov, často aj bez povolenia. Google, Amazon, Apple aj Microsoft na to využívali externistov, ktorí mali za úlohu hodnotiť kvalitu hlasových asistentov s cieľom ich zlepšenia. Najnovšia správa z portálu Motherboard nám teraz dáva bližší pohľad na to, ako ich práca asi vyzerala.

zdroj: microsoft.com

Žiadne veľké peniaze a monotónna práca

Motherboard vyspovedal jedného z bývalých pracovníkov, ktorí pre Microsoft hodnotili hlasové príkazy asistentke Cortana. Externisti u nich vraj zarábali približne 12-14 dolárov na hodinu. To by síce v našich končinách bol veľmi slušný zárobok, avšak na USA a hlavne spoločnosť Microsoft ide o hlboký podpriemer.

Práca bola monotónna, no zato tvrdá. Od pracovníkov sa očakávalo, že za hodinu prejdú približne 200 úloh, teda v priemere 3 hlasové nahrávky za minútu alebo jednu za 18 sekúnd. Ich úlohou bolo prepísať hlasové príkazy a zaradiť ich do správnych oblastí.

zdroj: pixabay.com

Prepisovanie a správne zaradenie nahrávok

Tieto oblasti boli napríklad email, komunikácia, udalosti, ovládanie médií či budík. Každá táto oblasť potom mala rozdielne „zámery.“ Budík mal napríklad nastavenie budíka, vypnutie budíka, zmena budíka a podobne. Práve prepisovanie nahrávok a správne priradenie mali Cortane pomôcť zdokonaliť sa v rozumeniu ľudskej reči.

Oblasti a zámery boli spísané v niekoľko stostranových materiáloch, ktoré Microsoft pracovníkom dodával. Materiály boli podrobné, jedna časť sa napríklad špeciálne venovala tomu, ako užívatelia vyslovujú príkaz „Hey Cortana“ v rôznych jazykoch a nárečiach. Jedným z konkrétnych príkazov, ktoré klasifikovali bolo napríklad aj „počúvaš ma?“

Aj keď správa z Motherboard sa zaoberá len prácou externistov pre Microsoft, umožňuje nám to vidieť praktiky, ktoré sú zrejme bežné aj u iných spoločností. Tie sa prostredníctvom reálnych ľudí snažia vylepšiť svojich hlasových asistentov či prekladače v reálnom čase. A aj keď niektorí z nich (ako napríklad Apple či Facebook) tvrdia, že s týmto počúvaním skončili, stále by sme mali mať na pamäti, že naše smartfóny nás pri určitých situáciách môžu počúvať...

zdroj: vice.com

Najnovšie z kategórie: Microsoft

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio