Mobil.sk Mobil.sk

Apple žaluje spoločnosť, ktorá vytvorila dokonalú kópiu systému iOS
zdroj: corellium.com

Apple žaluje spoločnosť, ktorá vytvorila dokonalú kópiu systému iOS

Spoločnosť Apple ide do ďalšieho súdneho sporu. Tentoraz si vzali na mušku spoločnosť Corellium, ktorá sa venuje virtualizácií operačného systému iOS.

Corellium umožňuje nástroj určený na virtualizáciu systému iOS pre výskumníkov a bezpečnostných expertov. Umožňuje spustiť softvér, ktorý funguje ako dokonalá kópia systému iOS, avšak s dodatočnými možnosťami ako napríklad jeho úplné pozastavenie.

Apple si však myslí, že jeho hlavným cieľom je len profitovať na ich mene a ide o očividné porušenie autorského práva. Žaloba bola podaná včera vo Floride a spoločnosť v nej píše, že “Corellium jednoducho skopírovali všetko: kód, grafické užívateľské rozhranie, ikonky - až do posledného detailu.”

zdroj: corellium.com

Spoločnosť s nahryznutým jablkom v logu sa v súvislosti s virtualizáciou iOS obáva aj o bezpečnosť svojho systému. Corellium podľa nich umožňuje vyskumníkom lepšie odhaliť zraniteľné miesta v OS, čo by mohli ľahko zneužiť. Nevyžaduje totiž od nich, aby chyby a diery v iOS hlásili Apple a namiesto toho ich môžu poskytnúť tretím stranám.

Na druhej strane sa ale v žalobe spomína aj to, že Apple podporuje myšlienku bezpečnostného výskumu a považuje ju za veľmi dôležitú. Nikdy by vraj nešiel do súdnych sporov s bezpečnostnými výskumníkmi. Ich cieľom teda nie je zťažiť výskumníkom prácu, ale “ukončiť protiprávnu komercionalizáciu diel chránených autorskými známkami Apple.” 

Spoločnosť Apple v žalobe žiada, aby súd zakázal Corellium pokračovať v ich činnosti. Svojich zákazníkov majú informovať o tom, že porušujú autorské práva Apple a zároveň žiadajú finančnú kompenzáciu.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Fun rádio