MOBIL.sk MOBIL.sk

Huawei sa chce úplne oslobodiť od závislosti na službách Google. Číňania chystajú aj vlastné mapy!
zdroj: MOBIL.sk

Huawei sa chce úplne oslobodiť od závislosti na službách Google. Číňania chystajú aj vlastné mapy!

Spoločnosť Google ponúka výrobcom mobilov komfort v podobe kompletného portfólia služieb. Problémom je, ak sa vás vláda USA snaží odstrihnúť od týchto služieb prostredníctvom zákazu obchodovania s americkými spoločnosťami. Huawei sa preto snaží hľadať riešenia.

Prvé z riešení sme videli už pred pár dňami, keď druhý najväčší výrobca mobilov predstavil svoj vlastný operačný systém Harmony OS. Ten bude schopný poháňať rôzne typy zariadení, no Huawei by chcel v segmente smartfónov naďalej zotrvať pri Androide, ktorý je u používateľov veľmi obľúbený.

Nebude to takto ale naveky. Podľa nás sa Huawei skôr či neskôr predsalen odhodlá odkloniť sa od Androidu a Harmony OS začne používať aj vo svojich smartfónoch. Najprv ho však musí dokončiť a pripraviť pre smartfóny. Jedným z indikátorov tejto zmeny je aj najnovšia správa pochádzajúca priamo od značky Huawei. Tá sa pochválila tým, že pripravuje vlastnú službu máp, podobnú Google mapám.

huawei_com.jpg
maxpixel.net

Mapy od Huawei však neprichádzajú v podobe používateľského webu či aplikácií. Spoločnosť uvoľnila tzv. Map Kit balík pre programátorov, ktorý obsahuje API kľúče na implementáciu máp do aplikácií tretích strán. Prostredníctvom nich môžu programátori budovať navigačné aplikácie. Map Kit obsahuje mapové záznamy 150 krajín sveta.

Šéf spoločnosti Huawei tvrdí, že ich Map Kit ponúka niekoľko pokročilých funkcií, ako je zmena jazdného pruhu, navigácia v rozšírenej realite, poprípade aktuálna hustota premávky. Map Kit je dostupný až v svetových 40 jazykoch. Jednými z prvých spoločností používajúcich tieto mapové podklady je ruský provider Yandex alebo americký Booking Holdings. Viac podrobností sa vraj dozvieme v októbri.

via GIPHY

Huawei pritom má vcelku veľkú šancu uspieť. Okrem klasického GPS signálu totiž mapové podklady určujú polohu aj na základe klasických signálových BST staníc a tie Huawei dodával do 160 krajín po celom svete, takže o rýchle určovanie polohy má spoločnosť postarané.

Značka Huawei tak podnikla ďalší krok pre vybudovanie vlastného ekosystému. Amerika svojim razantným postojom voči Huawei môže paradoxne spôsobiť, že čínska značka vybuduje svoj vlastný a silnejší ekosystém a preberie zákazníkov Google, čo v konečnom dôsledku Spojené štáty oslabí. Situáciu budeme sledovať aj naďalej.

Najnovšie z kategórie: Huawei

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio