MOBIL.sk MOBIL.sk

Heslá sa stanú minulosťou! Google prináša nový spôsob prihlasovania sa do online služieb
zdroj: MOBIL.sk

Heslá sa stanú minulosťou! Google prináša nový spôsob prihlasovania sa do online služieb

Spoločnosť Google oznámila, že používateľom jeho služieb umožní pri prihlasovaní používať odtlačky prstov namiesto štandardných hesiel. Heslá sa tak stanú minulosťou.

Google patrí k priekopníkom v oblasti internetových služieb a reklamy, čo dokazuje už dlhé roky. Najnovšie vyjadrenie spoločnosti poteší najmä milovníkov čítačiek odtlačkov prstov. Tie sú dnes prítomné v smartfónoch a počítačoch celkom bežne, preto sa Google rozhodol umožniť používateľom prihlasovanie sa práve prostredníctvom tejto biometrickej technológie.

Spoločnosť tak chce zlepšiť autentifikáciu na rôznych webových službách použitím štandardu FIDO2 a WebAuthn protokolu. Ten je totiž bezpečnejší než klasické heslá. To znamená, že namiesto hesla postačí priložiť prst, ktorý bude registrovaný na vaše konto. V dlhodobom horizonte by tento krok mohol klasické heslá úplne odstrániť. Heslom by bol jednoducho prst.

Odtlačok prsta
Odtlačok prsta (pixabay.com)

Spoločnosť jedným dychom dodáva informáciu, že jednotlivé odtlačky prstov sa nebudú odosielať na servery Google, ale ostávajú šifrované na vašom zariadení. Samotný technologický gigant tak dostane len informáciu, že na vašom zariadení prebehlo všetko v poriadku a môže vás do účtu vpustiť.

Funkcia sa stane dostupnou najprv pre všetky smartfóny Pixel od samotného Google a neskôr ju dostanú všetky smartfóny s Androidom 7.0 Nougat alebo novším. Podmienkou je, samozrejme, aby váš smartfón obsahoval čítačku odtlačkov prstov.

Kým istá časť ľudí tento krok víta, pretože heslá sa im zdajú v dnešnej dobe veľmi nepraktické, iní sa na celú vec pozerajú skepticky. Heslo totiž môžete mať iba v hlave a v podstate nikto sa ho nedozvie, kým ho sami neprezradíte. Odtlačky prstov sa však sfalšovať dajú. Na druhej strane, je veľmi nepravdepodobné, že sa iná osoba vo vašom okolí bez neho dostane k vašim údajom, kdežto na rozkódovanie neznámych hesiel existujú aplikácie využívajúce kombinátoriku. Čo si myslíte vy?

Najnovšie z kategórie: Google

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio