MOBIL.sk MOBIL.sk

Samsung potvrdil, že v spolupráci s Xiaomi pripravuje 108MP fotoaparát v smartfóne
zdroj: Samsung

Samsung potvrdil, že v spolupráci s Xiaomi pripravuje 108MP fotoaparát v smartfóne

„Megapixlová vojna“ je v plnom prúde. Spoločnosti sa predbiehajú v tom, kto v smartfóne využije fotoaparát s viac megapixelmi a naláka tým viac fanúšikov. Samsung sa kvôli tomu rozhodol spojiť so svojim čínskym konkurentom Xiaomi a prinesú nám rekordný 108 megapixlový fotoaparát.

Xiaomi nám o tejto spolupráci povedal už pred týždňom. Teraz sme sa dozvedeli o kamerovom senzore z pohľadu Samsungu. Senzor sa nazýva 108MP ISOCELL Bright HMX a jeho masová produkcia by mala začať niekedy koncom tohto mesiaca. Rozlíšenie senzoru je šialených 12032 x 9024 megapixelov čo znamená, že bude obsahovať viac ako 100 miliónov pixelov. Podľa Samsungu by sa to malo premietnuť najmä na kvalite fotografií za zhoršených svetelných podmienok.

Ide totiž o doteraz najväčší kamerový senzor pre smartfóny a to je pri fotení veľmi dôležité. Čím je senzor väčší, tým viac svetla cezeň prejde a tým pádom je fotografia kvalitnejšia. Sám Samsung tvrdí, že ich 108MP kamera bude fotiť „výnimočné“ fotografie pri horšom svetle. Ďalšou výhodou pri fotení v tme bude technológia Tatracell, ktorá spája štyri pixely do jedného a vytvorí tak 27MP fotografiu, ktorá je ale svetlejšia. 

zdroj: Samsung

Ďalšou zaujímavou funkciou je takzvané Smart-ISO. ISO slúži vo fotoaparátoch na nastavenie citlivosti na svetlo – to znamená, že čím je vyššie, tým je fotografia svetlejšia. Na druhej strane ale príliš vysoké ISO spôsobuje zrnitosť fotiek. Samsung sa tomu snaží vyhnúť špeciálnym optimalizovaním signálu a jeho pomeru šumu v horších podmienkach. 

A kedy sa tohto nového fotoaparátu reálne dočkáme? O tom nám zatiaľ Samsung ani Xiaomi nepovedal. S najväčšou pravdepodobnosťou sa ale nedostane do vlajkovej lode, skôr do smartfónu strednej triedy. Napríklad nový Galaxy Note 10 obsahuje len 12MP hlavnú kameru, zatiaľ čo Galaxy A80 za podstatne nižšiu cenu má vzadu až 48MP.

Najnovšie z kategórie: Samsung

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio