MOBIL.sk MOBIL.sk

HarmonyOS: Spoločnosť Huawei konečne predstavila svoj vlastný operačný systém!
zdroj: Huawei

HarmonyOS: Spoločnosť Huawei konečne predstavila svoj vlastný operačný systém!

To, o čom sa hovorilo už celé mesiace, sa dnes stalo skutočnosťou. Spoločnosť Huawei predstavila svoj vlastný operačný systém s názvom Harmony OS, ktorý nebude iba pre smartfóny.

Reči ohľadom vlastného operačného systému spoločnosti Huawei sa v kuloároch objavovali už dlhšiu dobu, no celá téma začala naberať na obrátkach po tom, čo administratíva Spojených štátov zaradila značku Huawei na obchodnú čiernu listinu. V prvom rade to malo znamenať, že smartfóny Huawei prídu o operačný systém Android od Google.

Hoci neskôr si americký prezident Donald Trump začal uvedomovať, že tento unáhlený zákaz obchodovania so spoločnosťou Huawei dosť zásadne poškodí aj americké firmy, ľudia od čínskeho technologického giganta si boli vedomí, že sa ďalej nemôžu spoliehať na relatívne nevyspytateľnú povahu amerického prezidenta. Preto sa rozhodli, že zapracujú na pláne B, ktorým mal byť spomínaný vlastný operačný systém. Dnes ho značka predstavila svetu na konferencii HDC 2019.

Nový operačný systém od Huawei sa volá HarmonyOS, no v domácej Číne mu ostane meno HongMengOS. Ide (podobne ako v prípade Androidu) o open source (voľne šíriteľný) systém, ktorý bude veľmi škálovateľný. Budeme ho teda môcť nájsť v smartfónoch, počítačoch, tabletoch, smart hodinkách, autách a mnohých iných zariadeniach. Najskôr sa ho však dočkáme v smart televízoroch. HarmonyOS má byť rýchlejší, stabilnejší a bezpečnejší ako Android. To má na svedomí najmä fakt, že je postavený na báze microkernelu, podobne ako OS Fuchsia od Google, ktorý má neskôr Android nahradiť. HarmonyOS bude kompatibilný s aplikáciami HTML5 a tými pre systémy Android a Linux.

Ako sme už pri Huawei zvyknutí, spoločnosť nešetrí chválou na adresu svojej softvérovej novinky. Porovnáva ju s platformami od Google a Apple a snaží sa poukázať na to, aká je voči nim výnimočná. Na druhej strane však musíme poznamenať, že Huawei takéto svoje odvážne a sebavedomé vyhlásenia väčšinou aj vždy do bodky dodrží a všetkým vyrazí dych.

Ako výrobca poznamenal, HarmonyOS je momentálne v štádiu vývoja a nemôžeme tak očakávať, že ho spoločnosť hneď nasadí do smartfónov. V nich by vraj značka Huawei radšej nechala Android, ktorý je medzi ľuďmi mimoriadne obľúbený. Skôr či neskôr však Huawei systém HarmonyOS nasadí aj do smartfónov.

Najnovšie z kategórie: Huawei

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio