MOBIL.sk MOBIL.sk

Microsoft tajne odpočúval preložené konverzácie z aplikácie Skype
zdroj: skype.com

Microsoft tajne odpočúval preložené konverzácie z aplikácie Skype

Len nedávno sme tu mali kauzu o tom, že Apple zamestnáva ľudí, ktorí počúvajú reálne nahrávky Siri. Teraz sa k Apple pridáva Microsoft s ešte vážnejším obvinením. Jeho zamestnanci občas počúvali skutočné rozhovory cez Skype.

Podľa portálu Motherboard šlo o preložené konverzácie cez nástroj Skype Translator. Ten umožňuje prekladať v reálnom čase konverzácie uskutočnené cez komunikačnú aplikáciu Skype od Microsoftu. Úlohou zamestnancov bolo ohodnotiť kvalitu jednotlivých prekladov. 

Takýmto spôsobom sa cudzí ľudia dostali ku konverzáciám, v ktorých sa ľudia zdôverovali svojim blízkym, hovorili o osobných problémoch alebo preberali intímne témy. V niektorých prípadoch sa k zamestnancom dokonca dostalo niečo, čo by sa dalo opísať ako sex po telefóne.

Microsoft sa bráni tým, že má povolenie užívateľov zhromažďovať a spracovávať údaje. Hovorkyňa spoločnosti povedala, že majú niekoľko presných postupov na ochranu osobných údajov užívateľov vrátane odstránenia identifikačných údajov a dohody mlčanlivosti. Faktom ale je, že nikde v podmienkach Skypu sa vyslovene nepíše o tom, že by reálni ľudia mohli počúvať naše konverzácie.

Skype Translator na preklad konverzácií v reálnom čase | zdroj: Skype

Motherboard tiež tvrdí, že má dôkazy aj o ďalšom odpočúvaní, mimo Skype. Podľa nich počúvali zamestnanci Microsoftu aj hlasové príkazy vydané asistentke Cortana, ktorú Microsoft využíva napríklad v počítačoch Windows. Problémom je, že podľa ich zdrojov sa k reálnym ľuďom dostali aj také veci ako celé adresy užívateľov či žiadosti o pornografiu.

Ako sme naznačili v úvode, Microsoft nie je jediná spoločnosť, ktorá svojich zákazníkov počúva. Pred týždňom sa ukázalo, že Apple zamestnával ľudí, ktorí mali za úlohu počúvať nahrávky z hlasovej asistentky Siri. Následne hodnotili kvalitu ich odpovedí. Často sa k nim dostali aj nahrávky, ktoré v skutočnosti Siri nepatrili a šlo o osobné, niekedy dokonca so zákonom hraničiace, rozhovory. Jabĺčková spoločnosť sa nakoniec rozhodla tento program pozastaviť.

zdroj: bbc.com

Najnovšie z kategórie: Microsoft

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio