Mobil.sk Mobil.sk

Pomocou selfie kamerky budeme môcť v budúcnosti merať tlak, tvrdia vedci
zdroj: pxhere.com

Pomocou selfie kamerky budeme môcť v budúcnosti merať tlak, tvrdia vedci

Tím vedcom z Číny a Kanady pracuje na novom revolučnom spôsobobe, ako zmerať človeku tlak prostredníctvom selfie kamerky.

Tými vedcov z kanadskej University of Toronto a čínskej Affiliated Hospital of Hangzhou Normal University zverejnili koncept, ktorý umožňuje používateľom smartfónov merať krvný tlak za pomoci krátkeho videa natočeného selfie kamerkou. Technológia sa nazýva transdermálne optické zobrazovanie.

Základom tejto technológie je využitie svetla vyžerovaného kamerkou na zachytenie proteínov na pokožke, prostredníctvom ktorých sa svetlo odrazí naspäť. Za pomoci umelej inteligencie by vedci boli schopní vytvoriť algoritmi, ktoré tieto hodnoty pretransformujú do hodnôt krvného tlaku. Úspešnosť tejto technológie vedci odhadujú až na 95 %.

tlak krvny
pexels.com

Technológia však bola doteraz testovaná na 1328 jednotlivcoch ázijského alebo európskeho pôvodu s prevažne svetlou pokožkou. Vedci preto musia zistiť ako sa bude celý proces správať u ľudí s tmavšou pleťou, kde by sa jeho presnosť mohla rapídne znížiť.

Vysoký krvný tlak, známy tiež ako hypertenzia, je celosvetovo najčastejšou formou cievnych príhod ako je infarkt alebo mŕtvica. Ukázalo sa, že pre zlepšenie hypertenzie postačí zmena stravy, zaradenie liekov, cvičenia či alternatívnej terapie a riziko ohrozenia človeka sa môže rapídne znížiť Problémom je, že ide o skrytého zabijaka a množstvo ľudí ani len netuší, že má zvýšený krvný tlak, až kým jednotlivca jeho hodnoty neovplyvňujú v každnodennom živote.

Takáto technológia by pomohla mnohým žiť kvalitnejší život, pretože smartfóny majú ľudia pri sebe takmer neustále, takže pri akomkoľvek podozrení, by si majitelia smartfónov mohli zmerať tlak a problém riešiť. Snáď sa vedcom podarí dotiahnuť celý projekt do konca a naše smartfóny sa pre nás v budúcnosti stanú opäť o niečo lepšími pomocníkmi. O téme informoval portále The Next Web.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Fun rádio