MOBIL.sk MOBIL.sk

Apple opäť klesol v rebríčku najväčších výrobcov mobilov! Predbehla ho spoločnosť, ktorú možno ani nepoznáte
zdroj: oppo.com

Apple opäť klesol v rebríčku najväčších výrobcov mobilov! Predbehla ho spoločnosť, ktorú možno ani nepoznáte

Spoločnosti Apple sa v poslednej dobe veľmi nedarilo. Ich najpredávanejší a najznámejší produkt – iPhone – začal po prvýkrát zažívať spomalenie a následne pokles predaja. Najnovšie sa dokonca prepadli o jednu priečku nižšie v rebríčku najväčších mobilných výrobcov.

Ešte pred rokom a patrilo Applu druhé miesto v počte predaných smartfónov. Na konci druhého kvartálu 2019 ho ale predbehla spoločnosť Huawei a jabĺčková firma sa usadila na treťom mieste. Ani tu však nevydržala dlho, pretože ju najnovšie predbehol ďalší výrobca. A opäť je to spoločnosť z Číny, aj keď v našich končinách o niečo menej známa – Oppo

zdroj: Oppo

Oppo je výrobca mobilov, ktorý nám často prináša tie najpokrokovejšie a hlavne najodvážnejšie inovácie. Aj keď na Slovensku nie je rozšírený, v Číne mu patrí prvé miesto. Patrí pod giganta BBK, ktorý vlastní napríklad aj spoločnosť Vivo (tej mimochodom patrí celosvetovo 6. miesto) a u nás o niečo známejší OnePlus.

Prvé miesto medzi najväčšími výrobcami mobilov patrí Samsungu, ktorý má so svojimi 75,1 miliónmi predaných kusov za tri mesiace 23% podiel na trhu. Na druhom mieste je aj napriek problémom s americkou vládou stále Huawei s 58,7 miliónmi. Až za ním je spomínaná spoločnosť Oppo. Tá predbehla Apple len veľmi tesne – v druhom kvartáli predala 36,2 milióna mobilov, zatiaľ čo iPhonov sa predalo len 35,3.

zdroj: IHS Markit

V budúcnosti to pre Apple môže byť ešte horšie. Už začiatkom tohto roka klesali predaje iPhonov rekordným tempom a pokračuje to aj teraz, kedy klesli až o 11,8%. To je pre spoločnosť vážny problém, keďže práve predaje iPhonov predstavujú takmer polovicu všetkých výnosov. Na druhej strane ale môže byť pozitívom aspoň to, že rastú predaje ďalších produktov ako napríklad Apple Watch alebo Apple AirPods. 

Podľa odborníkov je hlavným dôvodom to, že užívatelia už nestriedajú svoje smartfóny tak často. Radšej používajú staršie mobily, ako keby mali platiť za nové modely, ktorých cena neustále stúpa. Tento problém sa netýka len Apple, ale v podstate celého mobilného trhu, ktorý postupne upadá. Práve na jabĺčkovej spoločnosti sa to však podpisuje najviac – ako môžeme vidieť aj z najnovšieho rebríčku najväčších výrobcov.

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio