MOBIL.sk MOBIL.sk

Ruskí hackeri špehujú spoločnosti cez to najnevinnejšie vyzerajúce zariadenie v kancelárií
zdroj: pixabay.com

Ruskí hackeri špehujú spoločnosti cez to najnevinnejšie vyzerajúce zariadenie v kancelárií

Spoločnosť Microsoft upozorňuje na čerstvé útoky známej hackerskej skupiny. Útočia na firmy prostredníctvom nevinne vyzerajúcich kancelárskych zariadení a ich cieľom je získať citlivé údaje.

S touto správou prišiel Micrsoft na celosvetovej konferencií zameranej na kybernetickú bezpečnosť Black Hat 2019. Tvrdia, že hackerská skupina Fancy Bear, ktorá je známa svojimi dlhoročnými útokmi na televízie, novinárov, celé vlády či dokonca NATO, sa v apríli pokúsila špehovať spoločnosti tak, že napadli bežné kancelárske zariadenia pripojené do jednej siete. Šlo napríklad o klasické VoIP telefóny, video dekodéry či dokonca kancelárske tlačiarne.

Do týchto zariadení bol nainštalovaný jednoduchý počítačový skript, ktorý hackerom umožňoval napadnúť celú sieť v rámci spoločnosti. Prostredníctvom toho sa mohli dostať k rôznym citlivým údajom a špehovať tak jednotlivé firmy. Čo konkrétne ruskí hackeri hľadali a aké informácie sa snažili získať, je momentálne neznáme.

Hackeri napádali nevinne vyzerajúce kancelárske zariadenia pripojené k sieti | zdroj: pxhere.com

Alarmujúce je, že za tieto útoky si niektoré spoločnosti mohli sami. V dvoch prípadoch sa hackeri zmocnili zariadenia, ktorého heslo bolo nezmenené od výroby. Mali tak k nemu podstatne jednoduchšiu cestu, ako keby bolo heslo po kúpe zmenené. V treťom prípade zas zariadeniu chýbala najnovšia bezpečnostná aktualizácia.

Pre nás to môže byť poučením, aby sme nezabúdali ani na zabezpečenie bežných kancelárskych zariadení. Zariadenia ako tlačiarne, telefóny alebo inteligentné spotrebiče sú známe tým, že im výrobca prideľuje len veľmi slabé heslo. Navyše, beží na nich ľahko napadnuteľný softvér, preto predstavujú väčšie riziko, ako si myslíme. 

Microsoft upozorňuje, že v dnešnej dobe počet napadnutých IoT zariadení (neštandardných počítačových zariadení pripojených k sieti) prevyšuje napadnuté počítače a mobily spolu. Navyše, s rastúcim počtom inteligentných zariadení budú tieto útoky pravdepodobne stúpať.

zdroj: pcmag.com

Najnovšie z kategórie: Hack

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio