MOBIL.sk MOBIL.sk

Šéf spoločnosti Zeiss tvrdí, že fotoaparáty v smartfónoch majú svoje limity. Napriek tomu sa však budú zlepšovať
zdroj: Ronê Ferreira / pexels.com

Šéf spoločnosti Zeiss tvrdí, že fotoaparáty v smartfónoch majú svoje limity. Napriek tomu sa však budú zlepšovať

Spoločnosť Zeiss patrí medzi popredné svetové firmy v oblasti fotografie a optiky. Napriek tomu, že veľkú väčšinu ichportfólia tvoria produkty určené profesionálom, v rámci spolupráce s Nokiou, dodávajú optiku aj do smartfónov. Šéf firmy Zeiss, Dr. Michael Kaschke, sa rozrozprával na tému mobilnej fotografie.

Podľa Kaschkeho sú základným problémom fotografie v smartfónoch limity týchto zariadení. Optika aj senzory potrebujú priestor, no moderné smartfóny sú príliš tenké. Fotografia sa teda v smartfónoch nebude môcť zlepšovať spôsobom, akým ju poznáme. Pochopili to veľmi skoro aj výrobcovia, ktorí do smartfónov začali umiestňovať niekoľko optík a senzorov.

Najďalej v tomto zašla Nokia 9 PureView, ktorá využíva 5 objektívov a senzorov, ktoré kombinujú zachytené dáta do jednej fotografie a dokážu prinášať oveľa lepšie výsledky, než bežné smartfóny. Kaschke tvrdí, že práve výpočtový výkon použitý na zlepšovanie fotografií, je cestou, ktorá môže prekonať tieto problémy.

sef riaditel zeiss michael kaschke
Šéf spoločnosti Zeiss, Dr. Michael Kaschke / ARD-alpha

Veľmi peknou ukážkou je vraj spoločnosť Google. Tá uviedla na trh svoje smartfóny Google Pixel iba s jednou optikou fotoaparátu, napriek tomu tieto smartfóny produkovali svojho času najkvalitnejšie fotografie medzi smartfónmi. Do práce bola totiž povolaná umelá inteligencia, ktorá nedostatky maličkých súčastí fotoaparátu v smartfónoch dokázala vylepšiť.

Napríklad nočný režim dokáže produkovať veľmi pekné fotografie za nedostatočného svetla a to bez šumu. Algoritmi sa o všetko postarajú. Keby sme ich dnes nemali, nočné fotografie by v smartfónoch boli nepoužiteľné. Maličké senzory v smartfónoch totiž nedokážu zachytiť potrebné množstvo svetla. Tento fakt ešte viac zhoršuje vysoké rozlíšenie mobilných fotoaparátov, ktoré robí jednotlivé pixely malými a zhoršuje šum fotografií.

objektiv optika lens
Nancho / pexels.com

Kaschke hovorí, že rozlíšenie niektorých moderných senzorov, ktoré sa chystajú výrobcovia nasadiť do smartfónov v budúcnosti (ako 64-megapixelový senzor od Samsungu), je absolútne premrštené. Dokonca aj 40 megapixelov na tak malej ploche je viac ako dosť.

Budúcnosť teda evidentne patrí viacerým optikám a umelej inteligencii, ktorá bude vedieť veľmi šikovne kombinovať dáta z nich. Šéf spoločnosti Zeiss hovorí, že hoci budú ľudia fotiť mobilmi stále viac, miesto pre profesionálov a profesionálne fotoaparáty tu ostane aj naďalej, pretože ani umelá inteligencia nedokáže nahradiť niektoré aspekty profesionálnych fotoaparátov. Teda aspoň zatiaľ nie. O téme informoval web The Indian Express.

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio