MOBIL.sk MOBIL.sk

Huawei predstaví prvý smartfón s vlastným operačným systémom už na záver tohto roka
zdroj: MOBIL.sk

Huawei predstaví prvý smartfón s vlastným operačným systémom už na záver tohto roka

Štvrtý štvrťrok roku 2019 má byť dobou, kedy Huawei predstaví svoj vlastný operačný systém pre smartfóny.

Tieto sprývy prichádzajú od nemenovaného zdroja, ktorý sa vyjadril pre čínske štátne médium Global Times. Smartfón s vlastným oepračným systémom teda príde v rovnakom čase ako séria vlajkových lodí Mate 30. Ak vám napadlo, že by týmto systémom mohla byť vybavená práve séria Mate 30, tak sa mýlite.

Huawei si nemôže dovoliť staviť na vlajkové lode. Tie by mali ešte dostať klasický Android. Prvé zariadenie s vlastným systémom od Huawei má spadať do nižšej strednej triedy s cenovkou v prepočte okolo 250 eur. Má to niekoľko dôvodov. Táto skupina zariadení je väčšinou predávaná lepšie ako vlajkové modely a jej používateľov v podstate veľmi nezaujíma operačný systém, na ktorom beží. Sú to hlavne konzumenti obsahu, ktorí chcú využívať svoje obľúbené služby.

via GIPHY

Huawei tak bude nový systém testovať zrejme na lacnejších zariadeniach, aby sa čo najviac rozšíril a aby potencionálny zákazníci neboli veľmi nároční, čo v prípade nejakých problémov súvisiacich so spustením platformi, nebude mať až taký negatívny efekt. Zároveň by sa však nový systém mohol dostať k väčšiemu počtu ľudí, čo môže namotivovať vývojárov, aby preň začali tvoriť aplikácie.

Správa tiež hovorí, že nový systém bude mať viac spoločných prvkov s operačným systémom OS Fuchsia než s Androidom. OS Fuchsia má byť open source systém (mimochodom tiež vycíjaný spoločnosťou Google), ktorý je komplexnejší a v budúcnosti má nahradiť práve Android. Pôvodne sa myslelo, že novým systémom bude práve OS Hongmeng, lenže ten je podľa spoločnosti určený pre zariadenia Internetu vecí.

Samozrejme, je namieste, aby sme tieto informácie brali s rezervou. Jednak je ich zdrojom anonymná osoba a potom ich zverejnili médiá, ktoré operujú pod taktovkou čínskej vlády. Z vyjadrenia zástupcov spoločnosti Huawei z minulosti cítiť, že spoločnosť by najradšej ostala pri využívaní Androidu, americký trh sa však obáva čínskej dominancie. Ide tak v podstate o taktickú hru, ktorej koniec ukáže až čas.

Najnovšie z kategórie: Huawei

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio