MOBIL.sk MOBIL.sk

Hry sú na odbúranie stresu lepšie ako meditačné appky, tvrdia vedci
zdroj: MOBIL.sk / publicdomainpictures.net

Hry sú na odbúranie stresu lepšie ako meditačné appky, tvrdia vedci

Meditačné aplikácie sú dnes veľmi populárne ako efektívny nástroj pre zníženie našej každodennej záťaže a stresu. Vedci z University of Bath však prišli s výskumom, ktorý do tejto sféry prináša veľmi prekvapivé závery. Na smartfónoch je aj efektívnejší spôsob, ako znížiť hladinu svojho stresu.

Zrejme nikoho neprekvapí, keď dnes vidí v parku sediaceho človeka, ktorý hľadí na displej a snaží sa dýchať podľa nejakej animácie na displeji, či počúva meditačnú hudbu alebo zvuky lesa. Až doteraz to bol totiž najpopulárnejší spôsob, ako hladinu stresových hormónov dostať pod kontrolu. Lenže neboli by to vedci, keby sa nepokúšali veci potvrdiť alebo vyvrátiť. V tomto prípade sa im podaril nečakaný záver v štúdie, v ktorej meditačné appky ako antistresový nástroj zosadili z trónu hry.

Testovaná skupina dostala za úlohu prejsť 15-minútovým matevatickým testom a následne bola rozdelená do niekoľkých menších skupín. Jedna dostala za úlohu použiť meditačnú appku, druhej časti ľudí poskytli vedci fidget spiner, aby sa s ním hrali a tretia skupina sa mala odreagovať pri hre Block! Hexa Puzzle. Skupina hrajúca hru sa cítila oveľa uvoľnenejšie a mala viac energie než zvyšné dve.

hry
Google Play

Vedci sa teda podujali urobiť ďalšiu štúdiu. Tentoraz boli ľudia rozdelení do dvoch skupín. Jedna mala každý deň po návrate z roboty hrať hru a druhá opäť použiť meditačnú aplikáciu. Výsledky sa napokon zhodovali so štúdiou č. 1. Ľudia hrajúci sa hru na mobile boli na konci týždňa oveľa viac zrelaxovaní než skupina, ktorá sa toho istého výsledku snažila dosiahnuť relaxačnou appkou.

Tieto zistenia majú podľa vedcov niekoľko dôvodov. Pri hraní hier ľudia vypnú a mentálne sa odstrihnú od okolitého sveta a problémov. Zažívajú radosť, pretože sa posúvajú ďalej, majú veci pod kontrolou a to ich nabíja energiou. Naproti tomu ľudia používajúci meditačné aplikácie sa snažia myseľ vypnúť a na to musia sústredene vynaložiť určité množstvo energie.

Takéto závery štúdie zrejme nečakal nikto. Hry sú často vnímané ako niečo, čo odvádza našu pozornosť, no evidentne to tak nie je. Vedci snáď budú vo výskume pokračovať, aby sa ukázalo, či majú hry všeobecný pozitívny efekt alebo ide len o určitý druh jednoduchých hier, ktoré nám pomáhajú dobiť si baterky.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio