MOBIL.sk MOBIL.sk

Apple sľúbil, že nás prostredníctvom Siri nebude viac odpočúvať
zdroj: Apple

Apple sľúbil, že nás prostredníctvom Siri nebude viac odpočúvať

Pred pár dňami sa do médií dosala informácia, že spoločnosť Apple si najíma ľudí, ktorí počúvajú naše konverzácie so Siri. Okamžite sa začalo diskutovať o tom, či má na niečo také Apple právo a či nejde o príliš veľký zásah do súkromia užívateľov. Apple sa nakoniec rozhodol, že toto odpočúvanie pozastaví.

Spravil tak po nátlaku verejnosti a médií, od ktorých si Apple vyslúžil tvrdú kritiku. Spoločnosť totiž svojich užívateľov o odpočúvaní nijako neinformovala. Na ich stránke venovanej súkromiu o tom nebola ani zmienka. Navyše, jeden z bývalých zamestnancov povedal portálu The Guardian, že sa k nim často dostávali aj súkromné rozhovory medzi pacientom a doktorom, obchodné stretnutia a dokonca aj náznaky nelegálnych činností.

Apple sa najskôr snažil vysvetliť, že analyzuje len malé množstvo rozhovorov a ich cieľom je zlepšiť kvalitu hlasovej asistentky. Nič to ale nemenilo na fakte, že šlo o vážny zásah do súkromia užívateľov. Podľa bývalého zamestnanca Apple mali okrem nahrávok prístup aj k menu užívateľa a jeho ďalším súkromným dátam. 

zdroj: Apple

Odpočúvaniu rozhovorov so Siri je teda po novom koniec. Apple povedal, že ho dočasne pozastaví. Avšak, nevyjadrili sa už k tomu, či prestanú aj s nahrávaním hlasových nahrávok na svoje servery. Aktuálne si uchováva záznamy po dobu šiestich mesiacoch. Potom z nich odstráni identifikačné informácie a môže ich uchovávať ešte ďalšie dva roky.

Dočasné pozastavenie počúvania rozhovorov môže znamenať, že ich spoločnosť o nejaký čas opäť obnoví. Veríme ale, že o tom bude svojich užívateľov informovať a dá im možnosť posielanie nahrávok vypnúť. Konkurenčné spoločnosti ako napríklad Amazon či Google takúto možnosť pri svojich hlasových asistentoch ponúkajú.

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio