MOBIL.sk MOBIL.sk

Facebook pracuje na systéme, ktorý dokáže čítať naše myšlienky. Prvé testy sú úspešné!
zdroj: pixabay.com

Facebook pracuje na systéme, ktorý dokáže čítať naše myšlienky. Prvé testy sú úspešné!

Technológia sa vďaka veľkým spoločnostiam posúva vpred míľovými krokmi. To, čo ešte pred pár rokmi znelo ako vzdialené sci-fi, je dnes realita a to, čo si dnes nevieme ani len predstaviť, môže v budúcnosti ovplyvniť naše životy. Taký je aj program Facebooku, ktorý umožňuje čítať naše myšlienky.

Modrá sociálna sieť nám svoje plány v tejto oblasti predstavila ešte pred dvoma rokmi na svojej vývojárskej konferencií. Oznámili nám, že pracujú na výrobe technológie, ktorá by umožňovala užívateľom písať text na základe toho, na čo myslia. Využívajú pri tom Brain-computer interface (BCI), čo je v podstate rozhranie prepojujúce mozog s počítačom. 

Teraz nám ukázali svoje prvé výsledky spojené s touto technológiu. Výskumníci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu, ktorí pracujú pod Facebookom, zverejnili štúdiu, ktorá dokazuje, že ich prvé reálne pokusy sú úspešné. Ich algoritmus dokázal rozoznať slová, na ktoré ľudia myslia, len na základe mozgovej aktivity.

zdroj: pixabay.com

Tím vedcov skúmal troch pacientov trpiacich na epilepsiu a zaznamenával ich mozgovú aktivitu. Potom sa ich pýtal na jednoduché otázky, ktoré mali pacienti nahlas zodpovedať. Popritom ale nezávisle zaznamenával mozgovú aktivitu a snažil sa len na základe nej určiť, čo chcú povedať. Ukázalo sa, že systém dokázal snímaním mozgu správne rozoznať slová s presnosťou 76 percent.

Ide o veľký úspech v oblasti, no vedci si nemyslia, že tento systém bude dostupný v najbližšej dobe. Zatiaľ je príliš robustný, pomalý a hlavne nespoľahlivý. V budúcnosti by ale mohol nájsť využitie napríklad pri ovládaní systémov na virtuálnu realitu alebo okuliarov s rozšírenou realitou

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio