MOBIL.sk MOBIL.sk

Toto je 10 tipov na čo najlepšie instagramové fotky z dovolenky!
zdroj: maxpixel.net

Toto je 10 tipov na čo najlepšie instagramové fotky z dovolenky!

Leto je v plnom prúde a väčšina ľudí je na dovolenkách. Svedčia o tom aj instagramové príspevky, ktoré sú plné mora, pláží a exotických jedál. Nie všetky fotky však napriek perfektným wcenériám vyzerajú úžasne. Niektorí ľudia totiž nepoznajú isté pravidlá, ktoré robia fotografie lepšími. Ak chcete vystúpiť z davu, prečítajte si našich 10 rád pre čo najlepšie instagramové fotky.

Pravidlo tretín a zlatý rez

Ak ste našli perfektný motív na fotografiu, určite porozmýšľajte nad týmtito dvomi fotografickými pravidlami. Pravidlo tretín (Rule of thirds) môžete aplikovať mriežkou, ktorú majú digitálne fotoaparáty a rovnako aj mobily. Ak máte zaujímavý objekt, situáciu alebo výhľad, svoj objektív nastavte tak, aby najzaujímavejšie prvky vašej scény kopírovali tieto čiary v horizontálnom či vertikálnom smere.

pravidlo tretin rule of thirds
pxhere.com

Zlatý rez (Golden ratio) je veľmi podobný, akurát sú tu rovné čiary nahradené špirálov. Hlavný prvok fotografie by teda mal byť v jej strede. Kým pravidlo tretín dáva fotografiám dramatickosť, so zlatým rezom vytvoríte harmonickejšie kompozície. Väčšina predinštalovaných fotografických aplikácií obsahuje mriežku pravidla tretín a zapnete ju v nastaveniach fotoaparátu (mriežka alebo grid). Pokiaľ budete chcieť fotiť podľa zlatého rezu, zrejme si budete musieť stiahnuť nejakú profesionálnejšiu aplikáciu.

golden ratio zlaty rez
maxpixel.net

Pozadie vs objekt v popredí

Pozadie je veľmi dôležitou súčasťou fotografie. Pokiaľ fotíte portrét, snažte sa, aby bolo pozadie relatívne nerušivé a aby bolo ďaleko od fotografovaného objektu. Dosiahnete tak hĺbkový efekt, ktorý objekt opticky od pozadia oddelí. Ak zas fotíte niečo diaľke, skúste si nájsť nejaký objekt v popredí (diera v plote, trs trávy a podobne) a pokúste sa fotografiu odfotiť skrz tieto objekty. Dodá to fotografiám hĺbku.

ilustračné dovolenka
Photo by Stijn Dijkstra from Pexels

Línie a čiary

Na vytvorenie hĺbky vám poslúžia aj línie a čiary. Či už máte vyhliadnutú cestu, most alebo iný objekt, ktorý vedie líniu, snažte sa ho odfotiť tak, aby jeden koniec začínal pri vašom objektíve a druhý v diaľke. Čiary tiež dokážu vytvárať nádherný efekt pri fotení osovo súmerných fotiek.

cesta ilustračné
pexels.com
golden gate
pexels.com

Svetlo

Svetlo je najdôležitejším prvkom fotografie. Práve svetelné lúče sa totiž zachytávajú na senzore vášho fotoaparátu. Svetlo môže byť ostré (keď stojíte na priamom slnku) alebo mäkké (keď máte viacero zdrojov svetla alebo keď je pod mrakom. Ostré svetlo vytvára veľmi svetlé plochy tam, kde dopadá, a tmavé miesta v tieňoch. Pokiaľ chcete dosiahnuť, aby vaše fotografie pôsobily profesionálnejšie, skúste si počkať, kým slnko trochu zájde za oblaky alebo choďte fotiť do tieňa. Svetlo bude mäkšie, medzi tieňmi a svetlom bude menší kontrastný rozdiel a vaše fotky budú vyzerať lepšie.

ilustracne zena
maxpixel.net

Ten správny objektív

Dnešné mobily majú niekoľko objektívov, od širokých po teleobjektívy. Pokiaľ fotíte horizont, určite zvoľte široký objektív, aby sa vám do neho zmestilo čo najviac. Pokiaľ vška chcete fotiť osobu, zátišie, kvet alebo akýkoľvek objekt, zvoľte radšej teleobjektív. Fotky budú menej skreslené a lepšie tak oddelíte objekt od pozadia.

teleobjektív sirokouhly objektiv rozdiel
wikimedia.org

Poznajte svoju foto appku dokonale

Jedným z úspechov pri fotení, je poznať svoj nástroj dokonale. Moderné fotoaplikácie dnes majú množstvo nastavení a režimov Odporúčame vám vybrať si jednu fotoaplikáciu, ktorá vám najviac vyhovuje a ešte predtým, než sa vrhnete na fotenie si ju testovať a snažiť sa spoznať jej možnosti. Aj toto vám totiž pomôže robiť lepšie fotky.

Špeciálne appky a filtre

Niektorí ľudia majú tendenciu prehnať fotky cez 5 filtrov a úplne tým zničiť ich kvalitu. Druhou skupinou ľudí sú potom takí, ktorí fotku pre zmenu neupravia vôbec. To je chyba. Určite by ste po zhotovení fotografie mali urobiť nejaké korekcie (či už manuálne alebo filtrom). Nezábúdajte však, že všetkého veľa škodí. Ak chcete zvýrazniť modrú farbu mora, je to skvelé, ale fotografia by mala pôsobiť vždy prirodzene.

zips
pixabay.com

Detaily

Fotky pláže a jedla sú síce fajn, ale aby sa vaši sledovatelia nenudili, váš obsah by mal byť čo najpestrejší. Preto sa zamerajte na detaily. Tie sú mnohokrát veľmi zaujímavé, vtipné a ľudia ich majú radi.

Vyčistite si objektív

Možno ste sa teraz zasmiali, ale myslíme to úplne vážne. Naše objektívy (v mobiloch) nosíme po vreckách, ukladáme ich na zem, chytáme ich špinavými rukami. Pritom je len veľmi malá časť ľudí, ktorá si objektív aj čistí. Opýtajte sa akéhokoľvek fotografa. Objektív je bránou svetla na váš senzor a ak ak bude objektív špinavý ako hnoj, hádajte aké fotky vám z toho vzniknú...

Fotografovanie je veľmi komplexná téma, ktorou by sme sa mohli zaoberať aj celé týždne, ale pre lepšie fotografie vám naozaj postačí, pokiaľ sa budete držať týchto pár jednoduchých rád. Dobré fotky totiž vôbec nie sú o čo najlepšom fotoaparáte, objektíve a podobne. Dobré fotky sú o dobrom fotografovi!

Najnovšie z kategórie: Tipy & Triky

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio