MOBIL.sk MOBIL.sk

Hry nás robia kreatívnejšími, televízia a sociálne siete spôsobujú depresie u tínedžerov, tvrdia nové štúdie
zdroj: publicdomainpictures.net

Hry nás robia kreatívnejšími, televízia a sociálne siete spôsobujú depresie u tínedžerov, tvrdia nové štúdie

Technológie nám uľahčujú život, no ich nadmerné využívanie nám môže aj veľmi ublížiť. Potvrdili to ďalšie štúdie.

Niektoré hry z nás robia väčších kreatívcov

Vedci z Iowa State University vytvorili štúdiu, v ktorej sa zamerali na hráčov počítačovej hry Minecraft. Tá je dnes vo svete mimoriadne obľúbená. Jednej testovacej skupine bolo povedané, aby boli čo najkreatívnejší. Druhá skupina mohla hrať hru podľa vlastnej ľubovôle.

Minecraft podporuje u hráčov kreativitu celkovým princípom. K dispozícií máte prázdny priestor, v ktorom môžete vystavať vlastný svet z neobmedzeného množdstva blokov. Čo je na tejto štúdii zvláštne, je, že práve skupina ľudí, ktorá mala hrať hru bez akéhokoľvek zadania pritom získala lepšie kreatívne skóre, než druhá skupina, ktorej bolo prikázané, aby boli kreatívni. Podľa vedcov išlo o fakt, že vedomá snaha byť kreatívny, kreativitu vlastne zabíja.

minecraft
pexels.com

Jeden z profesorov, ktorí sa na skupine podieľali, Douglas Gentile, hovorí, že zvýšenie kreativity sa pritom nevzťahuje iba na Minecraft, ale na akúkoľvek inú hru, kde máte možnosť veci meniť, vyberať a upravovať. Treba si len správne vybrať.

Pozor na televíziu a sociálne médiá u mladých

Ďalšia štúdia sa konala v Kanade a zapojilo sa do nej 4000 tínedžerov s rôznymi záľubami v oblasti technológií. Tí mali hlásiť, koľko hodín denne sa venujú hraniu hier, sociálnym médiám, sledovaniu televízie či používaniu počítača. Štúdia trvala celkom 4 roky. Následne vedci zhodnotili mentálny stav účastníkov.

socialne siete media
pxhere.com

Po vyhodnotení prišli na to, že sociálne médiá a sledovanie televízie u tínedžerov vyvolávajú pocity smútku, bezvýznamnosti, zlú náladu či myšlienky na smrť. A tieto pocity sa priamo úmerne prehlbovali s časom tráveným týmto spôsobom. Zaujímavý je tiež fakt, že títo mladí ľudia mali dostatok pohybu, no napriek tomu sa tieto depresívne stavy dostavili.

S podobnými štúdiami sa dnes stretávame pomerne často. Moderné technológie zažívajú rozmach najmä v posledných rokoch a až dnešné deti sú prvou generáciou, pre ktoré budú moderné technológie úplne prirodzenou záležitosťou v podstate od kolísky. Celkový dopad na ich psychické zdravie tak budeme môcť sledovať až v čase, keď z nich budú dospelí ľudia.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio