MOBIL.sk MOBIL.sk

Na internete sa objavil obrázok tlačidlovej Nokie s Androidom!
zdroj: MOBIL.sk

Na internete sa objavil obrázok tlačidlovej Nokie s Androidom!

Nad týmto obrázkom sme sa na chvíľu pozastavili aj v redakcii. Predstavte si, že by bol operačný systém Android upravený pre tlačidlové telefóny. Predpokladáme, že záujem o ne by sa týmto krokom rapídne zvýšil. Najnovší obrázok mobilu od Nokie tomu nasvedčuje.

Spoločnosť Nokia kedysi používala rôzne verzie operačného systému Symbian, čím bola pred ostatnými výrobcami značne popredu. Hoci sa jednalo na dnešné pomery o relatívne jednoduchý systém, vo svojej dobe ste do neho dokázali inštalovať aplikácie, upravovať si ho a podobne.

Neskôr fínska spoločnosť prešla na systém Windows Phone od Microsoftu, s ktorým to však vôbec neskončilo slávne. Hoci išlo o stabilný a rýchly operačný systém, spoločnosť nedokázala motivovať vývojárov, aby preň vydávali svoje aplikácie v takej miere, aby mu to pomohlo uspieť v konkurenčnom boji s Androidom či systémom iOS.

nokia 8110
Nokia momentálne v tlačidlových telefónoch používa operačný systém KaiOS, ktorý ale vyzerá odlišne / Wikimedia.org

Po strastiach, ktoré prežil niekdajší najväčší výrobca mobilov, nakoniec Nokia začala produkovať smartfóny s Androidom pod krídlami spoločnosti HMD Global. Toto rozhodnutie sa ukázalo ako správne, pretože značke Nokia sa v posledných mesiacoch a rokoch darí získavať si stále väčší podiel na trhu s mobilnými telefónmi.

Stále veľkým podiel v portfóliu značky Nokia však majú tlačidlové mobily. Pre ne spoločnosť zvolila moderný a rýchly systém KaiOS, ktorý z časti vyvíja aj spoločnosť Google. Preto ostalo mnoho ľudí prekvapených dnešným obrázkom tlačidlového mobilu so systémom Android. Fotografia sa objavila na webe 9to5Google a ukazuje mobil bez dotykovej obrazovky, na ktorom beží systém Android.

Hoci ani mobil, ani systém nie sú označené, dizajn nasvedčuje tomu, čo ste si prečítali v nadpise. Hardvér sa nápadne podobá na Nokiu 220, ktorú spoločnosť predstavila ešte v roku 2014 a písmo, ikony či obrázok mikrofónu na displeji naznačujú práve prítomnosť Androidu.

Myšlienka tlačidlového mobilu bez dotykovej obrazovky s Androidom je veľmi lákavá. Mnoho ľudí by totiž na chatu, na dovolenku či do lesa zvolilo radšej lacnejší mobil s tlačidlami, ktorý by však nebol úplne "hlúpy" a dali by sa na ňom vykonávať aj zložitejšie úkony. Či ide o slepú vývojovú uličku alebo o reálne pripravovaný model s upraveným Androidom však ukáže len čas.

Najnovšie z kategórie: Nokia

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio