MOBIL.sk MOBIL.sk

Influenceri na Instagrame prestávajú byť influencermi, tvrdí štúdia
zdroj: MOBIL.sk

Influenceri na Instagrame prestávajú byť influencermi, tvrdí štúdia

Pokiaľ máte instagram a rolujete feed s fotkami a videami, je takmer nemožné nenatrafiť na sponzorované príspevky a príspevky s umiestňovanou reklamou, neohovriac o tom, ak influenceri predávajú svoj merch alebo iné produkty.

Keď Instagram začal stúpať na popularite, zdalo sa, že Influenceri majú vyhrané a že ide o dokonalý biznis, ktorý sa nikdy nezastaví. Nedávna štúdia však ukázala, že miera všeobecného záujmu o takéto príspevky u ľudí, je na historickom minime.

Ľudí podľa všetkého nebaví sledovať toľko reklamy a takéto príspevky jednoducho označujú ako "páči sa mi" menej. Štúdia spoločnosti Mobile Marketer merala pomer počtu sledovateľov na rôznych účtoch s počtom angažovanosti. Výsledok ukázal, že v roku 2019 klesol záujem o sponzorované príspevky na 2,4 %. Pred tromi rokmi to pritom boli ešte 4 %.

Faktom však je, že tieto tendencie nie sú badateľné iba na sponzorovaných príspevkoch. Pokles záujmu je vidieť naprieč všetkými príspevkami. Travel influenceri (cestovatelia), ktorí majú vo všeobecnosti jednu z najlepších odoziev na svoje príspevky, sa musia vyrovnať s poklesom záujmu na úroveň 4,5 %. V roku 2018 to bolo ešte 8 %.

instagram
instagram (Maxpixel.net)

Štúdia však ukázala aj jednu pozitívnu vec. Čím menej sledovateľov máte, tým sú vernejší a angažovanejší. Je to vo veľkej miere spôsobené aj tým, že tí, ktorých sledujú masy častokrát skĺznu do tvorby obsahu, ktorý síce nemá výpovednú hodnotu, ale má zaujať masy, čím sa však stáva neosobným.

Pokiaľ máte 10 000 sledovateľov, miera ich záujmu je v priemere 3,6 %. Ľudia s 5000 až 10 000 sledovateľmi dokážu zaujať až 6,3 % sledovateľov, a tí, ktorých sleduje 1000 až 5000 ľudí sa môžu tešiť z angažovanosti sledovateľov až 8,8 %.

Táto štúdia, samozrejme, neznamená koniec influencerov ako takých. Akurát títo ľudia budú musieť hľadať nové formy a platformy, ako zaujať svoje obecenstvo, poprípade, spôsob, kde nájsť nových ľudí.

Najnovšie z kategórie: Instagram

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio