MOBIL.sk MOBIL.sk

Nový MacBook Air 2019 má podstatne pomalší SSD disk oproti staršej generácií
zdroj: apple.com

Nový MacBook Air 2019 má podstatne pomalší SSD disk oproti staršej generácií

Apple nám pred týždňom predstavil MacBook Air Retina pre rok 2019. Azda všetkých prekvapilo, že nová generácia je o 100 dolárov lacnejšia, ako to bolo minulý rok. Najnovšie sa však ukázalo, že je aj o niečo horšia.

Oproti minulému roku sa zmenilo len veľmi málo vecí. Najvýraznejšou novinkou bol True Tone displej, ktorý umožňuje zmerať farbu a jas okolitého svetla a upraviť tak parametre obrazovky. Vďaka tomu by mala pôsobiť prirodzenejšie. Apple zároveň oznámil, že v USA sa bude táto novinka predávať za 1099 dolárov, čo je o 100 dolárov menej ako predchádzajúca generácia.

Test francúzskeho portálu Consomac však ukázal, že tých zmien je ešte o niečo viac – a nie v pozitívnom zmysle. Na MacBooku Air Retina 2019 s 256GB SSD spustili test rýchlosti. Zistili, že najvyššia rýchlosť čítania disku je 1,3GB/s a zápisu 1GB/s. Rovnaká pamäťová verzia MacBooku Air z minulého roku ale dosahovala rýchlosť čítania 2GB/s a približne 0,9GB/s zápisu.

Nový MacBook Air 2019 vedľa MacBooku Pro 2019 | zdroj:apple.com

To znamená, že rýchlosť zapisovania na disk sa mierne zvýšila. Avšak, rýchlosť čítania poklesla o 35%, čo je pomerne veľké číslo. Zníženie rýchlosti zaznamenali aj pri nižšej 128GB verzií. Vyzerá to teda tak, že spoločnosť dosiahla nižšiu cenu nového MacBooku Air tak, že jednoducho použila pomalší SSD disk. 

Ide teda o krok späť, ktorý na papieri nevyzerá vôbec dobre. Na druhej strane to ale celé nie je taká veľká katastrofa. SSD s rýchlosťou 1,3GB/s by mal byť stále dostatočne rýchly pre väčšinu výpočtových úloh. Dôležitejšie je, že sa neznížil výkon procesora, ktorý by mal zostať rovnaký. Zostáva len na zákazníkoch, či si chcú kúpiť novší a lacnejší MacBook Air Retina 2019, alebo radšej starší a rýchlejší model z minulého roku.

Najnovšie z kategórie: Macbook

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio