MOBIL.sk MOBIL.sk

Zomrel Fernando Corbató, vynálezca počítačového hesla a jeden z najväčších informatikov
zdroj: wikipedia.org

Zomrel Fernando Corbató, vynálezca počítačového hesla a jeden z najväčších informatikov

Jeho meno ste pravdepodobne nikdy nepočuli. No aj napriek tomu sa významne zapísal do počítačovej histórie a jeho vynálezy používame dodnes. Hovoríme o informatikovi menom Fernando Corbató, ktorý nás pred pár dňami opustil.

Fernando Corbató zomrel 12. júla 2019 vo veku 93 rokov. Tento americký informatik španielskeho pôvodu sa zaslúžil o viacero dôležitých vynálezov v počítačovom priemysle. V roku 1950 nastúpil na doktorské štúdium v Massachusettskom technologickom inštitúte, kde nakoniec prežil celú svoju profesionálnu kariéru.

Práve tu vyvinul prelomový operačný systém s názvom Compatible Time-Sharing System (CTSS). Počítače v tomto období boli pomalé a v jednom čase dokázali pracovať len na jednej úlohe, kvôli čomu bolo ich používanie často frustrujúce. CTSS umožnil rozdeliť výkon počítača na viacero malých kúskov a rozdeliť ich medzi užívateľov. Vďaka tomu na nich dokázalo robiť viac ľudí viac úloh.

zdroj: wikipedia.org

Práve v CTSS boli ako prvýkrát zavedené heslá. Užívatelia si pomocou nich mohli skryť určité súbory a programy, na ktorých pracovali, aby sa k nim nedostali ostatní. Bolo to veľmi jednoduché, no zároveň účinné riešenie problému, keď na jednom počítači pracovalo viacero užívateľov.

Corbató je často spojovaný so známym „Corbatovým zákonom.“ Ten hovorí o tom, že počet riadkov kódu, ktoré programátor v určitom čase napíše je rovnaký, nezávisle od programovacieho jazyka, ktorý používa. 

Za svoj život získal viacero ocenení. Tým najvýznamnejším je AM Turing Award, ktorú dostal v roku 1990. Ide o jednu z najdôležitejších cien, aké môžu byť uvedené počítačovým vedcom. Dostal ju za jeho priekopnícku prácu na CTSS.

zdroj: bbc.com

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio