MOBIL.sk MOBIL.sk

Qualcomm Snapdragon 855 Plus je novým najvýkonnejším mobilným čipom značky
zdroj: Qualcomm

Qualcomm Snapdragon 855 Plus je novým najvýkonnejším mobilným čipom značky

Spoločnosť Qualcomm prekopáva svoju stratégiu predstavovania najvýkonnejších čipov. Dnes totiž predstavila čip s prívlastkom Plus, ktorý nie je úplne novou generáciou, ale aktualizáciou súčasného najvýkonnejšieho modelu Snapdragon 855.

Qualcomm Snapdragon 855 Plus prichádza s mierne vylepšenými špecifikáciami. Osem moderných jadier procesora má po novom maximálnu taktovaciu frekvenciu 2,96 GHz namiesto pôvodných 2,84 GHz. Ide teda o nárast výkonu pri vyťažení jedného jadra o 4,2 %. Grafický čip Adreno 640 má o 15 % vyšší výkon než u predchodcu. Nový mobilný čip je tak aktualizáciou, ktorá prinesie vyšší výkon pre hráčov a ľudí využívajúcich rozšírenú realitu.

Výrobcovia smartfónov a tabletov, ktorí predstavujú svoje novinky mimo jari, tak nemusia do svojich smartfónov umiestňovať pol roka starý čip Snapdragon 855, ale prinesú vylepšený výkon v nových zariadeniach aj v druhej polovici roka 2019. Hoci spoločnosť Qualcomm bližšie nešpecifikovala, v akých zariadeniach môžeme novinku očakávať, je veľmi pravdepodobné, že ju dostanú všetky výkonnejšie modely druhej polovice roka. Prvým bude zrejme Samsung Galaxy Note 10.

Snapdragon 855 Plus však nie je pripravený na 5G siete. Vo svojich útrobách ukrýva "len" modem pre 4G siete. Výrobcovia 5G zariadení tak budú musieť siahnuť aj po separátnom 5G modeme X50, ktorý vyrába tiež Qualcomm. Tento krok je však vcelku logický. Mobilný biznis spomaľuje a v rámci Moorovho zákona je čoraz ťažšie z čipov novej generácie vydolovať obrovský výkonnostný nárast.

Druhou príčinou tohto kroku môže byť fakt, že hoci je nástup 5G sietí technologicky pripravený, budovanie infraštruktúry je drahou záležitosťou. Predstavenie kompletne novej generácie čipu Snapdargon s podporou 5G by sa teda nemuselo Qualcommu vyplatiť. Producenti elektronických zariadení by vyrobili drahé 5G smartfóny zbytočne. Kým totiž neexistujú 5G siete pokrývajúce aspoň najviac zaľudnené oblasti, ľudia by nemali dôvod kupovať zariadenia s ich podporou.

Výrobcovia môžu takto smartfóny a tablety vybaviť výkonnejšími čipmi, čím sa nové zariadenia stanú pre ľudí zaujímavejšími a Qualcomm bude mať viac času na doladenie procesov prvého čipu s kompletnou podporou 5G sietí.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio