MOBIL.sk MOBIL.sk

Projekt GALILEO, európska verzia GPS, je už niekoľko dní nefunkčná
zdroj: Pixabay.com

Projekt GALILEO, európska verzia GPS, je už niekoľko dní nefunkčná

Projekt GALILEO, ktorý je európskou verziou amerického navigačného systému GPS alebo ruského projektu GLONASS, je už niekoľko dní nefunkčný.

Projekt GALILEO vypustil svoj prvý satelit na obežnú dráhu Zeme v roku 2005, pričom momentálne ich je vo vesmíre 26 z plánovaného počtu 30 satelitov. Projekt začal fungovať v roku 2016 a mal ponúknuť alternatívu k americkej službe GPS, poprípade k ruskému navigačnému systému GLONASS. Hlavne novšie smartfóny sú vybavené podporou všetkých týchto systémov. Ten európsky však momentálne použiť nedokážete.

Európska agentúra globálnej navigácie satelitných systémov (GSA) dnes formou správy oznámila, že kvôli technickému incidentu súvisiacemu s pozemnou infraštruktúrou, je systém Galileo nefunkčný. Prestal pracovať v piatok, úlohu navigovať tak na seba preberajú ostatné systémy. To značí, že pokiaľ máte novší smartfón, ktorý sa často spolieha na navigačný systém GALILEO, smartfón sa pri navigácii bude primárne napájať na GPS, GLONASS, poprípade čínske satelity projektu BEIDOU. Bežný používateľ navigácie si teda žiadnych zmien nevšimne.

Experti v GSA sa snažia problém čo najrýchlejšie vyriešiť. Dobrou správou je, že aspoň odosielanie tiesňových SOS správ funguje bez problémov. Odborníkom robí vrásky na čele hlavne fakt, že GALILEO je relatívne nový a sofistikovaný systém, a teda je dosť zvláštne, že sa doslova pokazil tak rýchlo. Problém vraj nastal pri kalibrácii a nastovovaní systémových hodín. Tento proces sa odohrával v Taliansku.

Ako sme už spomínali v úvode, Európska únia vytvorila Galileo ako alternatívu pre iné svetové navigačné systémy pre vojenské a civilné účely. Projekt je však stále v testovacej prevádzke a nie je určený pre používanie v kritických situáciách. Dúfame, že agentúre GSA sa chyby podarí odstrániť čo najskôr. O správe informoval server BBC News.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio