MOBIL.sk MOBIL.sk

Svetlo na konci tunela? Situácia okolo Huawei sa kryštalizuje, Amerika však nie je jednoznačným víťazom
zdroj: MOBIL.sk

Svetlo na konci tunela? Situácia okolo Huawei sa kryštalizuje, Amerika však nie je jednoznačným víťazom

Relatívne dlho sme nepísali o spoločnosti Huawei, ktorá si v poslednom období prechádza krušnými chvíľami. Čo však pre technologického giganta vyzeralo spočiatku ako úplná katastrofa, nemusí nakoniec skončiť tak tragicky.

Spoločnosť Huawei sa pred zhruba dvomi mesiacmi dostala na čiernu listinu spoločností v USA. Tento krok bol rozhodnutím prezidenta a administratívy USA po tom, čo nadobudli podozrenie, že Huawei by mohol ohrozovať bezpečnosť amerických občanov tým, že prostredníctvom svojich smartfónov donáša informácie čínskej vláde.

Hoci dôkazy o tejto činnosti neboli predložené a Huawei takéto tvrdenia odmieta, nariadenie vlády začalo akceptovať hneď niekoľko spoločností vrátane Google, Qualcomm, Intel a podobne. Spoločnosť Huawei síce dostala 90 dní na dokončenie obchodných transakcií, ale inak sa značka mala vysporiadať s tým, že si musí nájsť nových dodávateľov súčiastok a nový operačný systém.

Firma pracuje na svojom operačnom systéme už dlhšiu dobu, práce teda zintenzívnila a rovnako sa začala obzerať po alternatívach. V priebehu týždňov sa objavili informácie o tom, že nasledujúcimi operačnými systémami by mohli byť OS HongMeng, OS Oak alebo OS Ark. S istotou môžeme tvrdiť, že pôjde o operačný sysém postavený na Androide, ale bez prítomností aplikácií od Google. Huawei tiež hľadá náhradu za obchod s aplikáciami Google Play Store, čo je pre úspešnosť akéhokoľvek operačného systému kritický moment. Bez kvalitných aplikácií sa totiž operačný systém neuchytí. Ako príklad by nám mohli slúžiť systémy Symbian, Palm OS či Windows Phone.

Medzitým sa však začali ozývať americké firmy, ktoré si dali dve a dve dokopy a zistili, že keď prídu o tak veľkého klienta, akým je Huawei, ich firemný rozpočet to značne pocítili. Začali hľadať cestičky, ako vládny zákaz obchodovania s Huawei obísť. Tento aspekt zrejme medzičasom docvakol aj americkej administratíve, pretože v posledných vyhláseniach sa uvádza zmiernenie zákazu. Trump naznačil, že USA prehodnotia možnosť hrozby pri jednotlivých obchodných vzťahoch a reštrikcie nastavia podľa potreby pre každú firmu zvlášť.

Spoločnosť však udalosti roku 2019 určite pocíti na znížených príjmoch. Situácia so systémom Android možno nakoniec nebude taká vážna, ale napriek tomu už Huawei svoj vlastný systém vyvinie, aby sa v budúcnosti vyhla podobným problémom. Potvrdzuje to aj nový patentový záznam pre Európu. Značka si tu nechala patentovať názov OS Harmony. Je možné, že nakoniec sa rozhodne len pre jeden názov, alebo ho bude do rôznych kútov sveta distribuovať pod rozličnými menami.

1200px-HuaweiCanada9.jpg
wikipedia.orgV Amerike je spoločnosť momentálne nútená prepustiť stovky ľudí
vo svojom vývojovom centre Huawei Futurewei Technologies. Kým niektorí za tým vidia odplatu, v podstate ide o logický krok. Keďže Amerika zakázala americkým firmám s Huawei obchodovať a Huawei Futurewei Technologies sa zaoberá práve obchodovaním s americkými spoločnosťami, Spojené štáty prídu o stovky pracovných miest. Huawei síce zamestnancom ponúkol možnosť práce pre spoločnosť v Číne, ale je otázne, koľko z nich sa rozhodne Ameriku opustiť.

Keď sa na to pozeráme s odstupom, vyzerá to tak, že Amerika si svojím rýchlym a neuváženým rozhodnutím na seba tak trochu ušila búdu. Huawei totiž neunávne pracuje na svojej budúcnosti a kým Spojeným štátom dôjde, čo všetko ich bude stáť ich vlastné rozhodnutie, Huawei si môže vybudovať vzťahy s novými dodávateľmi hardvéru a softvéru. Čínsky technologický priemysel totiž vie byť veľmi pohotový a dynamický, o čom sme sa mohli v minulosti presvedčiť už niekoľkokrát.

Najnovšie z kategórie: Huawei

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio