MOBIL.sk MOBIL.sk

Online zoznamky už nie sú tabu! Výskum ukázal, že cez internet sa zoznamuje najviac ľudí
zdroj: maxpixel.net

Online zoznamky už nie sú tabu! Výskum ukázal, že cez internet sa zoznamuje najviac ľudí

Zoznamovanie prostredníctvom spoločných priateľov či cez rodinu raketovo upadá. Naopak, zastupujú ich internetové zoznamky.

Spomínate si na časy, keď bolo online zoznamovanie pokladané za parketu zúfalcov, ktorí si nevedia nájsť partnera inak? Tieto časy sú už dávno preč a stále viac párov sa stretáva vďaka internetu. A nie je to len také konštatovanie do vetra, potvrdzuje to aj štúdia zo Stanfordovej univerzity.

Výskumníci sa zameriavali na aktuálne využívané spôsoby zoznamovania a to, ako sa menili v čase. Ukázalo sa, že jasným trendom je v dnešnej dobe online randenie. Kým v roku 1995 sa prostredníctvom internetu zoznámilo 0% opýtaných párov, v roku 2019 toto číslo narástlo na takmer 40%. Vďaka tomu je online svet aktuálne najčastejším miestom, kde sa páry prvýkrát „stretnú.“

Graf toho, akým spôsobom sa zoznamujú páry v čase | zdroj: Stanford University

Naopak, upadá zoznamovanie prostredníctvom spoločných priateľov, rodiny či v práci. Podobne to vyzerá pri stretávaní susedov či na školách. Všetky tieto spôsoby v posledných 20 rokoch výrazne klesli v prospech internetových zoznamiek. Pritom ešte v roku 2010 sa najviac párov stretlo práve vďaka svojim priateľom (viac ako 25%).

Okrem online zoznamovania je však stále populárnejšie aj stretávanie v bare či reštaurácií. To od roku 2010 narástlo na viac ako 25 percent. Vďaka tomu je aktuálne druhým najčastejším spôsobom stretávania nových párov.

Výskum, o ktorom sme hovorili sa týka heterosexuálnych párov. V štúdií sa však pozreli aj na páry rovnakého pohlavia. U nich je online zoznamovanie ešte populárnejšie – zrejme preto, že táto skupina ľudí je podstatne menšia. Až 65% z nich sa stretlo vďaka internetu. Na rozdiel od heterosexuálnych párov je ale toto číslo veľmi podobné, ako bolo v roku 2009.

zdroj: joe.ie

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio