MOBIL.sk MOBIL.sk

Vírus "Agent Smith" nainfikoval 25 miliónov zariadení s Androidom
zdroj: wikimedia.org / pixabay.com

Vírus "Agent Smith" nainfikoval 25 miliónov zariadení s Androidom

Jednou z nevýhod otvoreného operačného systému Android je jeho zraniteľnosť. Keďže je tento systém podstatne rozšírenejší než ostatné, existuje preň aj viac hrozieb. Tou poslednou je malvér, ktorý dostal meno po agentovi Smithovi z kultovej filmovej trilógie Matrix.

Malvérový vírus by mal pochádzať od čínskej internetovej spoločnosti, ktorá pomáha čínskym vývojárom aplikácií pre Android publikovať a propagovať ich aplikácie na zahraničných trhoch. Maskovaný vírus pri inštalácii prenikne do systému a bez toho, aby to používateľ vedel nahradí už nainštalované aplikácie svojimi verziami. Práve vďaka forme, akou sa správa, dostal názov Agent Smith. Vo filmoch o Matrixe totiž agent Smith nakopíroval svoj kód do už existujúcich programov, čím sa šíril.

"Agent Smith" bol nájdený v populárnom neoficiálnom obchode s aplikáciami 9Apps a najviac smartfónov napadol v Indii, Pakistane či Bangladéši. 330 tisíc napadnutých smartfónov s Androidom hlásia aj z USA a Veľká Británia si to odniesla 137 tisíckami napadnutých zariadení. O štátoch EÚ sa správa nezmieňuje, preto sa dá predpokladať, že Európska únia patria k oblastiam s malými počtami poškodených.

K modifikovaným aplikáciám patrili aj také populárne tituly ako WhatsApp, Opera Mini, Flipkart alebo klávesnica Swiftkey. Preto je veľmi dôležité, aby používatelia sťahovali aplikácie najmä cez oficiálny obchod Google Play Store. Z času na čas sa nejaká škdlivá aplikácia objaví aj tu, ale vzhľadom na podmienky a snahu spoločnosti Google takéto aplikácie vyhľadávať a odstraňovať, sa nestihnú masívne rozšíriť.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio