MOBIL.sk MOBIL.sk

Donald Trump kritizoval kryptomeny a Facebook
zdroj: wikimedia.org / pixabay.com

Donald Trump kritizoval kryptomeny a Facebook

Kryptomeny sa tešia veľkej popularite. Niektoré z nich ako Bitcoin, Litecoin či Ethereum si už našli cestu aj do bežného platobného styku. Ostatné ešte len čakajú na svoju príležitosť. Tej sa nedávno rozhodol chopiť aj Facebook, ktorý chystá vlastnú kryptomenu s názvom Libra.

Libra bude trochu iná ako ostatné kryptomeny. Facebook a ostatné inštitúcie, ktoré stoja za Librou, chcú totiž túto menu naviazať na aktíva, čo znamená, že jej cena by nemala lietať hore a dole tak, ako je to u iných kryptomien, ale mala by byť relatívne stabilná. Facebook sa tak v podstate stane tieňovou bankou, čo sa logicky nepáči politikom a bankárom.

Tí poukazujú na to, že kryptomeny svojou anonymitou a neregulovateľnosťou môžu podporovať zločin. Prezident Trump sa napríklad po poslednom Summite sociálnych médií na svojom twitterovom účte rozpísal o svojom negatívnom postoji ku kryptomenám a niekoľko riadkov venoval aj priamo novej Libre od Facebooku.

"Nie som fanúšikom Bitcoinu a ostatných kryptomien, ktoré ani nie sú peniazmi a ktorých hodnote je nestála a založená na vode. Neregulované krypto aktíva môžu uľahčiť nezákonné správanie, vrátane obchodu s drogami a iných nezákonných činností..." Trump tak vyriekol rázny a odmietavý postoj ku kryptomenám.

"Podobne „virtuálna mena“ Facebook Libra bude mať len malé postavenie alebo spoľahlivosť. Ak sa Facebook a iné spoločnosti chcú stať bankou, musia žiadať o bankovú chartu a stať sa predmetom všetkých bankových regulácií, podobne ako ostatné banky, či už národné alebo medzinárodné. V USA máme len jednu skutočnú menu a je silnejšia ako kedykoľvek predtým, spoľahlivá a dôveryhodná. Je to zďaleka najdominantnejšia mena kdekoľvek na svete a vždy to tak zostane. Nazýva sa americký dolár!"

Na to, ako sa tento boj politikov, bánk a bežných ľudí skončí, si pravdepodobne budeme musieť niekoľko rokov počkať. Momentálne totiž neexistujú regulácie, ktoré by mohli akokoľvek ovládať obchodovanie s kryptomenami. To robí vrásky na čele najmä bankám, pre ktoré obchodovanie mimo ich systém a poplatky predstavuje stratu a hrozbu. Skutočná hodnota kryptomien a ich postavenie v ľudských životoch sa budú ešte nejaký čas formovať.

Geekovia a technologickí vizionári v nich vidia budúcnosť a označujú ich momentálne postavenie v spoločnosti za podobné, ako mal internet v 90. rokoch. Projektu v tom čase tiež veľa ľudí neverilo a keby ste vtedy vyhlásili, že internet bude raz súčasťou počítačov, mobilov, automobilov, smart hodiniek či smart chladničiek., zrejme by na vás pred 25 rokmi pozerali ako na blázna. No a oni sa mýlili.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio