MOBIL.sk MOBIL.sk

Aké rýchle sú v reálnej prevádzke 5G siete oproti súčasnej 4G technológii?
zdroj: MOBIL.sk

Aké rýchle sú v reálnej prevádzke 5G siete oproti súčasnej 4G technológii?

Pokiaľ sa jedná o rýchlosť internetového pripojenia, veľakrát sa v špecifikáciách uvádzajú teoretické rýchlosti štandardu, ktoré sú síce pekným marketingovým trikom operátorov, ale v reálnej prevádzke môžu používateľa sklamať. Reálne pripojenie totiž býva vždy podstatne pomalšie. A tak aj moderné 5G siete pri reálnych číslach trochu strácajú svoje čaro.

Kým teoretickým rýchlostným maximom pri 4G (LTE-A) sieťach je 1 Gbps, siete 5. generácie by mali byť podstatne rýchlejšie. Teoretická rýchlosť sťahovania sa pri nich udáva až 20 Gbps. Konkrétne by teda malo ísť o 20-násobný nárast rýchlosti oproti dnešku. Výskumná spoločnosť Opensignal sa teda snažila zistiť, ako vyzerajú tieto rýchlosti v reálnej prevádzke dnes.

signal 4G 5G siet
pxhere.com

Na svete je už niekoľko krajín, ktoré operujú v 5G pásme. V Amerike dosiahli pri výskumoch najvyššiu rýchlosť sťahovania cez 5G sieť na úrovni 1,8 Gbps, čo bolo 2,7-krát rýchlejšie ako najvyššia nameraná rýchlosť prostredníctvom 4G siete (678 Mbps). V ostatných krajinách bolo 5G pripojenie ešte pomalšie. Švajčiarsko či Južná Kórea majú 5G sieť, kde namerali rýchlosť sťahovania 1,1 Gbps. V takej Austrálii, tam je 5G pripojenie ešte pomalšie ako 4G technológia (792 Mbps vs. 950 Mbps).

5G 4G 3G lte siete rychlost technologia
Maximálne teoretické a priemerné rýchlosti sťahovania v bezdrôtových sieťach naprieč generáciami

Vedci navyše poukazujú aj na to, že 5G pokrytie je veľmi krehkou záležitosťou. 5G technológia totiž operuje vo vysokých frekvenciách 30 GHz a viac, čo spôsobuje veľmi malé pokrytie v okolí vysielača. Problém so signálom býva aj v budovách. Ľudia z Opensignal sú napriek tomu voči novej technológii veľmi optimistickí. 5G siete totiž stoja na svojom začiatku, kým 4G technológia je už plne rozvinutým a zavedeným štandardom. V priebehu nasledujúcich 5 až 10 rokov sa parametre 5G rýchlosti a pokrytia budú pravdepodobne znásobovať.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio