MOBIL.sk MOBIL.sk

Instagram chce novou funkciou zabrániť internetovej šikane od hejterov!
zdroj: MOBIL.sk

Instagram chce novou funkciou zabrániť internetovej šikane od hejterov!

Keď sa povie internetová šikana, mnoho z nás si predstaví najmä klasických hejterov v internetových diskusiách, ktorí bez mihnutia oka dokážu niekoľkými slovami nechutne zhodiť produkt, osobu alebo akúkoľvek tému na internete. Instagram sa voči takýmto ľuďom chystá zarkočiť novou funkciou.

Kým konštruktívna kritika na internete má svoje miesto, hejty majú za úlohu jediné, aby si zakomplexovaný jedinec virtuálne pohladkal svoje ego. Nemusíme dodávať, že takéto správanie niekomu ubližuje. Keďže sa vyjadrovanie názorov na internete (a najmä na sociálnych) začína ľuďom vymykať z rúk, Instagram sa rozhodol zakročiť, aby zo svojej playtformy spravil lepšie miesto na Zemi.

Rôzne prieskumy totiž tvorcom Instagramu naznačili, že úroveň internetovej šikany sa zvyšuje. Preto prichádza sociálna sieť s dvomi nástrojmi, ktoré by tento neduh sociálnej siete mali zredukovať. Prvým je skúmania komentárov pomocou umelej inteligencie.

instagram hate nastroj
zdroj: Instagram

Pokiaľ niekto napíše hanlivý komentár, umelá inteligencia sa bude snažiť analyzovať niektoré slová v ňom, a ak ich vyhodnotí ako škodlivé, pred zverejnením komentára na používateľa vyskočí okno s otázkou, či je toto naozaj komentár, ktorý chcel poslať a že by Instagram rád ostal sociálnou sieťou, kde sa budú ľudia podporovať. Následne si autor príspevku bude môcť rozmyslieť, či nechce svoj komentár vymazať skôr, ako sa zverejní a niekoho raní.

Druhá funkcia pomôže ochrániť priamo cieľ šikany. Pokiaľ niekto zbadá, že ho daný používateľ hejtuje a šikanuje bez zjavného dôvodu, bude môcť jeho aktivitu obmedziť. Hejterské komentáre napríklad neuvidí nikto iný, iba autor šikanujúceho príspevku. Táto osoba nebude dokonca ani schopná vidieť, či si jej cieľ správu či komentár prečítal a nebude tiež schopná vidieť, kedy je jej cieľ online. Tieto dva nástroje začínajú na Instagrame fungovať počnúc dnešným dňom.

instagram hate hejt nastroj
zdroj: Instagram

Sociálne siete sú dnes tlačené do toho, aby prevzali zodpovednosť za to, čo sa deje v ich priestore. Je to schodnejšia téma, ako sa snažiť vysvetliť používateľom zásady slušného správania. A hoci tieto nástroje môžu byť v budúcnosti zneužité aj na aktivity, na ktoré pôvodne neboli určené, určite sú dobrým krokom k tomu, aby bolo na internete menej negatívnych názorov. Ich terčom sú totiž často už deti či mladí ľudia, ktorí sa s hejtami vyrovnávajú ťažšie než dospelí ľudia.

Najnovšie z kategórie: Instagram

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio