MOBIL.sk MOBIL.sk

Ťažba kryptomeny Bitcoin vraj spotrebúva toľko energie ako Švajčiarsko
zdroj: wikipedia.org

Ťažba kryptomeny Bitcoin vraj spotrebúva toľko energie ako Švajčiarsko

Kryptomeny sú relatívne novým trendom v oblasti ekonomiky. Jedná sa o digitálne, anonymné, bezpečné a decentralizované peniaze, ktorých domovom je internet. Ich získavanie či predaj prebieha prostredníctvom miliónov počítačov. Vedci z University of Cambridge sa najnovšie zamerali na spotrebu energie týchto procesov.

Vedci vytvorili online nástroj, ktorý porovnáva spotrebu energie rôznych subjektov. Ten ukazuje, že napríklad ťažba a fungovanie kryptomeny Bitcoin spotrebuje zhruba toľko energie ako menší štát. Bitcoin spotrebúva ročne zhruba 7 gigawattov elektrickej energie, čo činí asi 0,21 % svetovej spotreby. Podobných hodnôt dosahujú krajina ako Švajčiarsko alebo Česká republika.

zdroj: University of Cambridge

Prečo je tomu tak?

Veľmi zjednodušene sa to dá opísať nasledovne. Bitcoin pre transakcie používa výpočtový výkon miliónov počítačov na celom svete, ktoré sú pripojené do kryptomenovej siete. Ľudia, ktorí tieto počítače pre chod Bitcoin poskytujú, sú odmeňovaní ďalšími Bitcoinami. Tento proces sa nazýva ťažba a je energeticky veľmi náročný, keďže počítače bežia takmer neustále, aby udržiavali bezpečnosť transakcií. Práve vďaka tomuto sieťovému systému je zabezpečené to, že Bitcoin a ostatné kryptomeny sú bezpečnými. Keby totiž všetko bežalo na jednom supervýkonnom počítači, mohli by nad ním prevziať kontrolu jedinci a zmocniť sa aj kryptomien.

bitcoin-3137984_1920.jpg
pixabay.com

Kým jedna skupina ľudí nad takouto enormnou spotrebou energie zalamuje rukami, iní tvrdia, že oveľa dôležitejším údajom pre životné prostredie by bolo to, akú uhlíkovú stopu Bitcoin zanecháva. Podľa vedcov ide o 22 kiloton CO2, čo je zhruba množstvo kysličníka uhličitého, ktoré vyprodukuje americké mesto Kansas City.

Na druhej strane, nikto sa nikdy nezamyslel nad tým, koľko energie spotrebuje nejaká veľká svetová banka, ktorá má pobočky na celom svete, vlastní stovky budov s klimatizáciou, osvetlením s mnohými servermi. Neustále rastúcu spotrebu energie vo svete pravdepodobne nikto nezastaví, preto by sa ľudia mali skôr sústreďovať na to, aby bola získavaná ekologicky.

zdroj: bbc.com

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio