MOBIL.sk MOBIL.sk

Predaje prvej generácie Apple Watch boli vraj úplnou katastrofou
zdroj: Apple

Predaje prvej generácie Apple Watch boli vraj úplnou katastrofou

Apple Watch sú smart hodinky spoločnosti Apple, ktoré sa tešia nesmiernej obľube zákazníkov. Môže za to najmä ich ľahko rozpoznateľný dizajn, relatívne jasne vymedzené miesto v portfóliu spoločnosti Apple, ale najmä dnes už relatívne prijateľná cena. Inteligentné hodinky od Apple však údajne na začiatku nemali na ružiach ustlané.

Písal sa rok 2014 a od spoločnosti Apple sa očakávalo, že predstaví smart hodinky. Fanúšikovia značky mali veľké očakávania, pretože malo ísť o prvý celkom nový produkt po smrti zakladateľa Steva Jobsa. Apple Watch boli navrhnuté ako miniatúrny iPhone, ktorý by ľudia nosili na zápästiach. Túto predstavu tlačil do popredia najmä Jony Ive, šéfdizajnér Applu, ktorý mimochodom spoločnosť minulý týždeň po takmer 30 rokoch opustil.

Niektorí inžinieri neverili predstave o "iPhone na zápästí". Displej hodiniek Apple Watch mal byť pre prepracované aplikácie príliš malý a tvrdili, že ľudia by za takéto zariadenie neutrácali peniza. Tim Cook, súčasný šéf spoločnosti Apple, však projektu dal nakoniec zelenú a Ive mohol na smart hodinkách začať pracovať.

Apple-Watch-Series4_yoga_09122018.jpg
Apple

Ive dal prednosť obdĺžnikovému tvaru namiesto klasického kruhového a podieľal sa aj na vývoji používateľského prostredia, kde s inžiniermi diskutoval a riešil problémy na dennej báze. Tu sa však začal ďalší rozkol medzi dizajnom a manažérmi. Kým Ive videl hodinky Apple Watch ako módny doplnok, manažéri Apple chceli, aby išlo o akési rozšírenie iPhonu. Po diskusiách sa nakoniec dohodli, že urobia kompromis.

Nakoniec sa rozhodli vydať Apple Watch a Ive si prichystal svoju pozlátenú módnu verziu, ktorá sa predávala za 17 000 amerických dolárov. Oproti klasickej verzii však funkčne neponúkala naviac absolútne nič. Prvá generácia Apple Watch nakoniec čislami skončila hlboko pod očakávaniami spoločnosti. V prvom roku sa predalo svetovo iba 10 miliónov kusov hodiniek, kým manažéri očakávali 40 miliónov predaných kusov. Spoločnosť vtedy vo finančnej správe výsledky predajov ani neuviedla číslom, Apple Watch začlenili do kategórie "ostatné".

watchS3-launch-georgestreet-sydney-2017-outside-greyband

Pre Jonyho Ivea bol tento krok ešte nepríjemnejší, pretože tisícky predražených zlatých Apple Watch ostali na skladoch. Vtedy vraj prišiel za Timom Cookom a po prvýkrát mu oznámil, že sa chce vzdať každodenných povinností manažmentu. Po 5 rokoch odišiel opustil Apple natrvalo. Údajne za to môžu nezhody s Timom Cookom.

Každopádne, z Apple Watch sa nakoniec podarilo urobiť úspešný produkt, ktorý je na iPhone čím ďalej, tým menej závislý. Vyzerá to tak, že Jony Ive mal s tým iPhonom na zápästí svojho času pravdu, akurát technológie (a manažéri) mu nedovoľovali ju zrealizovať. Nepripomína vám to niečo? Presne tak. Steve Jobs sa kedysi boril s rovnakými problémami. Snáď odchod Jonyho Ivea nebude znamenať pre spoločnosť to, čo znamenal niekdajší odchod Jobsa z Apple.

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio