MOBIL.sk MOBIL.sk

Nebezpečná aplikácia sľubuje rýchle aktualizácie systému. Oklamala už 10 miliónov ľudí!
zdroj: thenextweb.com

Nebezpečná aplikácia sľubuje rýchle aktualizácie systému. Oklamala už 10 miliónov ľudí!

Pokiaľ náhodou narazíte na aplikáciu Updates for Samsung, rozhodne ju nesťahujte do svojho smartfónu! Aktualizácie radšej preberajte cez oficiálne cesty.

Google odstráni každoročne zo svojho Play Store stovky tisíc škodlivých a falošných aplikácií. Aj napriek tomu, že väčšinu zastaví ešte pred tým, ako si ich stihne ktokoľvek nainštalovať, občas im niečo unikne. A bohužiaľ, niekedy sa takéto aplikácie stanú naozaj populárne.

Takýto príbeh má aj appka, ktorá sa tvári, že je určená na rýchle a pohodlné aktualizovanie systému do smartfónov Samsung. Jej celý názov je „Updates for Samsung – Android Update Versions“ a navonok vyzerá veľmi seriózne. V popise sľubuje pravidelné updaty softvéru, driverov a novinky z technologického sveta. Navyše, má aj celkom slušné hodnotenie – 4 hviezdičky z 5, pričom ju ohodnotilo takmer 90 tisíc ľudí.

Avšak, v skutočnosti s ňou nie je niečo v poriadku. Poukázala na to bezpečnostná skupina CSIS, ktorá zistila, že je navrhnutá ako „reklamná farma.“ To znamená, že užívateľov po inštalácií presmeruje na stránky s hromadou reklám. Za zobrazovanie týchto reklám potom slušne zarába.

Aplikácie je stále dostupná na Obchode Play | zdroj: play.google.com

Okrem toho ponúka aj možnosť sťahovania aktualizácií pre smartfóny Samsung tak, ako sľubuje. Za aktualizácie, ktoré Samsung ponúka zadarmo, si však pravidelne účtujú 34,99 dolárov. Toto predplatné nie je zastrešené spoločnosťou Google, ale starajú sa oň samotní vývojári. Chcú, aby ste priamo do aplikácie zadali platobné údaje svojej karty a vy tak môžete len dúfať, že ich nezneužijú.

Bohužiaľ, aplikácia je aj napriek tomu všetkému stále dostupná v Obchode Play a ktokoľvek si ju môže stiahnuť. Bezpečnostný expert Aleksejs Kuprins tvrdí, že už kontaktoval Google a požiadal ich, aby ju čo najskôr vymazali. Do svojich smartfónov si ju totiž stihlo stiahnuť už viac ako 10 miliónov ľudí.

Najnovšie z kategórie: Appky / Soft / Hry

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio