MOBIL.sk MOBIL.sk

Ľudia, ktorí nadmerne používajú smartfóny majú viac sexuálnych partnerov a problémy s pitím
zdroj: pexels.com

Ľudia, ktorí nadmerne používajú smartfóny majú viac sexuálnych partnerov a problémy s pitím

Výskumníci z troch amerických univerzít sa rozhodli pozrieť na prepojenie závislosti na smartfónoch, medziľudských vzťahov a psychických porúch. Vyspovedali viac ako 3 400 amerických študentov a zistili naozaj zaujímavé poznatky.

Na to, aby zistili, či majú mladí ľudia problémy s nadmerným používaním mobilu sa ich spýtali na niekoľko otázok ako napríklad „sťažujú sa vaši priatelia na nadmerné používanie“ alebo „cítite sa frustrovane a netrpezlivo bez smartfónu.“ Každý piaty študent odpovedal na otázky tak, že ho výskumníci vyhodnotili ako človeka, ktorý nadmerne využíva svoj smartfón. Viac ako 60% z nich tvorili ženy.

Ukázalo sa, že študenti, ktorí trávia na mobile priveľa času majú väčšiu tendenciu striedať sexuálnych partnerov. Medzi opýtanými, ktorí povedali, že za posledných 12 mesiacov mali aspoň dvoch sexuálnych partnerov bolo podstatne viac tých, ktorí nadmerne využívajú smartfón – 37,4%, v porovnaní s 27,2% u ľudí, ktorí s mobilom problémy nemajú.

Keď sa pozrieme na mladých ľudí, ktorí mali šesť a viac sexuálnych partnerov, počet „závislých“ na mobile bol dvojnásobný oproti ostatným. Podľa výskumníkov je ťažké odhadnúť, prečo to tak je. Môže to poukazovať napríklad na to, že majú väčšiu tendenciu používať zoznamovacie aplikácie a takto jednoduchšie randiť s ľuďmi. Na druhej strane to ale môže znamenať aj to, že kvôli smartfónu zanedbávajú bežné medziľudské vzťahy. 

Prehnané používanie smartfónu sa však spája aj s ďalšou vecou – prehnaným pitím alkoholu. Nadmerné pitie bolo výrazne vyššie u tých, ktorých by sme mohli označiť ako „závislých“ na mobile. Avšak, žiadny iný druh závislosti sa u nich už nepreukázal. 

Výskum zároveň objavil prepojenie medzi nadmerným používaním mobilu a horšími akademickými výsledkami. Čo je však ešte alarmujúce, zistilo sa, že títo ľudia majú väčšie sklony prepadať do depresií alebo chorobnej úzkosti. V súvislosti s psychickými poruchami sú ale výskumníci zatiaľ opatrní. Tvrdia, že potrebujú viac štúdií na to, aby sa niečo podobné potvrdilo.

zdroj: bbc.com

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio