MOBIL.sk MOBIL.sk

Ako dlho Apple a Google podporujú svoje staršie smartfóny? (INFOGRAFIKA)
zdroj: MOBIL.sk

Ako dlho Apple a Google podporujú svoje staršie smartfóny? (INFOGRAFIKA)

Trh so smartfónmi spomaľuje. Je to vidieť na ich predajoch a tiež na správaní niektorých výrobcov. Ceny smartfónov sa vyšplhali do výšin a preto je pre používateľa veľmi podstatné, ako dlho bude jeho zariadenie aktuálne.

Napriek tomu, že spoločnosť Google so svojim Androidom ovláda zhruba 85 % svetového trhu s mobilnými zariadeniami, téma aktualizácií a podpory rozhodne nepatrí k ich pozitívam. Nemože za to ani tak samotný Google, ale skôr výrobcovia mobilov, ktorí si Android prispôsobujú k obrazu svojmu.

Lenže tieto úpravy znamenajú dodatočné náklady na vývoj a väčšine výrobcov sa nechce dotovať zariadenia, ktoré už nie sú v predaji. Google preto prišiel s programom Android One, s ktorým môže používateľ zariadenia dostávať aktualizácie veľmi rýchlo a podpora zariadení môže trvať dlhšiu dobu, než je štandardom.

Infrografika spoločnosti Statista ukazujúca dĺžku softvérovej podpory iPhonov

Infographic: How Long Does Apple Support Older iPhone Models? | Statista You will find more infographics at Statista

Smartfóny s Androidom sú podporované štandardne zhruba dva roky, pri programe Android One je to o niečo dlhšie. Napríklad Nokia sľubuje softvérovú podporu svojich až 3 roky. V budúcnosti sa toto obdobie môže ešte predĺžiť. U spoločnosti Apple je situácia odlišná.

U Apple trvala softvérová podpora iPhonov zhruba rovnaké obdobie, ale v poslednej dobe sme svedkami toho, že Apple distribuuje aktualizácie aj 5-6 rokov, čo má svoje nesporné výhody najmä pre ľudí, ktorí nepotrebujú meniť svoj smartfón tak často. Na druhej strane su iPhony neporovnateľne drahšie, čo mnohých odrádza od ich kúpy. Pokiaľ si však človek rozpočíta náklady na jednotlivé roky používania, kúpa iPhonu nie je až takou hroznou investíciou. Všetko je to teda najmä o prioritách používateľov.

Napriek kratšej dobe softvérovej podpory je Android najrozšírenejším mobilným systémom

Infographic: The Smartphone Duopoly | Statista You will find more infographics at Statista

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio