MOBIL.sk MOBIL.sk

Čína tajne inštalovala vírusy na špehovanie do smartfónov turistov, ktorí prešli jej hranice
zdroj: publicdomainpictures.net

Čína tajne inštalovala vírusy na špehovanie do smartfónov turistov, ktorí prešli jej hranice

Čína je krajina známa tým, že nemá problém sledovať svojich obyvateľov všetkými možnými prostriedkami. Najnovšie sa však ukázalo, že má záujem aj o sledovanie turistov, ktorí sa v Číne plánujú zdržať len dočasne.

Čínski pohraničný agenti mali údajne za úlohu inštalovať škodlivé vírusy do smartfónov turistov, ktorí prechádzali cez hranice. Týkalo sa to ľudí, ktorí šli cez colnice v provincií Sin-ťiang, ktorá je na západe Číny a hraničí s ôsmymi štátmi. 

zdroj: wikipedia.org

Pred tým, ako turisti vstúpili na pôdu provincie museli zadať svoje prístupové heslo do smartfónu a odovzdať ho agentom. Tí sa na chvíľu stratili aj s mobilom. Pokiaľ šlo o iPhone, zapojili ho do počítača, ktorý preskenoval celý jeho obsah. Pokiaľ ale mali smartfón so systémom Android, nainštalovali doň spyware aplikáciu, ktorá ho preskúmala a zbierala dáta.

Táto škodlivá aplikácia sa nazýva BXAQ a z mobilu dokáže vytiahnuť kontakty, správy, históriu hovorov, udalosti v kalendári, ale aj nainštalované aplikácie a určité dáta v nich. Všetky tieto dáta ukladá na externý server a zároveň sa snaží v mobile nájsť konkrétny obsah, ktorý by mohol byť pre Čínu nebezpečný. 

zdroj: pixabay.com

Aplikácia BXAQ mala byť zrejme po zozbieraní údajov z mobilu vymazaná. Avšak, niektorí agenti sa na to zrejme vykašľali, vďaka čomu bola objavená. Novinári v spolupráci s odborníkmi na bezpečnosť ju skúmali a zistili, čo všetko vlastne dokáže. 

Aj keď ide o alarmujúce zasahovanie do súkromia ľudí, ktoré si v našich končinách nevieme predstaviť, v regióne Sin-ťiang ide v podstate o bežnú prax. Žije tu mnoho menšín vrátane veľkej skupiny moslimov, ktorých Čína sleduje, pretože sa obáva o stratu kontroly nad touto oblasťou bohatou na zdroje. Aj preto tu využíva technológiu rozpoznávania tváre či špeciálne aplikácie na sledovanie.

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio