MOBIL.sk MOBIL.sk

5G smartfóny začnú trhu dominovať už v roku 2023, tvrdí výskum
zdroj: Pixabay.com

5G smartfóny začnú trhu dominovať už v roku 2023, tvrdí výskum

Čo sa týka 4G technológie, tá je dnes globálne veľmi rozšírená a jej rýchlosti sťahovania postačujú väčšine potrieb súčasných používateľov. Lenže čím ďalej, tým viac sa hovorí o technológii 5G. Tá by sa mala masovo rozšíriť skôr, než by sa mohlo zdať.

5G smartfónov je dnes v predaji ako šafranu a výrobcovia sa stále akosi nehrnú do nových modelov. Dôvodov je niekoľko. Samotné 5G siete sú absolútnou raritou a hoci ich testujú operátori po celom svete, miesta s 5G pripojením by sme mohli spočítať na prstoch rúk.

canalys 5G
Canalys.com

Ďalším dôvodom je fakt, že ide o úplne novú technológiu, ktorej zavádzanie a budovanie je momentálne pre operátorov veľmi nákladné. Tí sa budú snažiť čo najviac pozdržať 5G technológiu, aby mohli vyťažiť maximum zo 4G sietí, do ktorých niekoľko rokov investovali nemalé balíky peňazí.

Spoločnosť Canalys, ktorá sa zaoberá výskumom, sa pozrela na túto problematiku bližšie. Podľa jej slov sa môžeme na masívnejšie rozšírenie 5G sietí tešiť už v priebehu nasledujúcich rokov. Pre Slováka však ich analýzy vôbec nie sú priaznivé.

5G ilustracne
Pixabay.com

Ľudia z Canalys tvrdia, že v roku 2023 sa po prvýkrát v histórii predá viac 5G smartfónov ako tých, ktoré majú pripojenie "iba" 4G. Konkrétne by sa v danom roku malo predať vyše 800 miliónov zariadení, pričom tým s pripojením 5G bude patriť 51,4 % z tohto pomyselného koláča.

Výskumníci však jedným dychom dodávajú, že takmer všetky tieto smartfóny budú predávané v Číne a v Amerike. Čína bude v oblsti 5G sietí absolútnym svetovým lídrom, pretože väčšina popredných spoločností poskytujúcich 5G pripojenie sa nachádza práve tam. Zvyšok sveta bude mať 5G pripojenie najmä vo veľkýxh mestách.

canalys 5G
Canalys.com

Canalys zároveň hovorí, že 5G siete budú zavádzané oveľa pomalšie než všetky ostatné generácie bezdrôtových sietí, pretože ide o komplexnú technológiu. Označenie 5G totiž neznamená, že sa vám rýchlejšie načíta video na YouTube. 5G siete prepoja naše životy so smart doplnkami na každom rochu.

Autá, domácnosti, nositeľná elektronika alebo verejné služby, všetky tieto okruhy budú z 5G sietí profitovať. Najväčší prínos však bude mať nová generácia sietí pre ľudí samotných, ktorým zavedenie novej generácie sietí opäť p niečo viac uľahčí život.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio