MOBIL.sk MOBIL.sk

Google nám prinesie vlastnú alternatívu Apple AirDrop na zdieľanie súborov
zdroj: commons.wikimedia.org

Google nám prinesie vlastnú alternatívu Apple AirDrop na zdieľanie súborov

Apple využíva na posielanie súborov medzi svojimi zariadeniami službu s názvom AirDrop. Vďaka nej môžete zdieľať fotografie, videá či iný obsah s ostatnými iPhonmi, iPadmi a Macmi v okolí. Ide o skvelú funkciu, ktorá je ale exkluzivitou len pre Apple a konkurenčnému Androidu sa niečo tak funkčné zatiaľ nepodarilo.

Aby sme boli féroví, aj Google sa snažil priniesť podobnú službu v podobe Android Beam, ktorý funguje na zdieľanie súborov prostredníctvom NFC na krátku vzdialenosť. Avšak, aj napriek tomu že Android Beam bol predstavený v roku 2011, dodnes sa úplne neujal a zrejme aj to je dôvod, prečo nám spoločnosť tento rok prinesie alternatívu.

V pripravovanom Androide Q Google nahradí Beam novinkou s názvom Fast Share. Bude slúžiť na prenos súborov na krátku vzdialenosť bez nutnosti pripojenia na internet. Avšak, na rozdiel od Beam nebude na prenos využívať NFC, ale Bluetooth a signál Wi-Fi. Na podobnom princípe pracuje aj Apple AirDrop. 

zdroj: 9to5Google.com

Fast Share bude k dispozícií cez aplikáciu Súbory od Google alebo aj v nastaveniach systému. Fungovať ale nebude len medzi smartfónmi Android. Súbory budete môcť posielať aj do hodiniek, Chromebookov a tiež iPhonov. 

Zdieľanei súborov bude veľmi jednoduché. Po spustení Fast Share uvidíte zoznam zariadení, ktoré sa vo vašom okolí nachádzajú. Ak do niektorého z nich chcete niečo odoslať, stačí ak naň ťuknete. Príjemca dostane výzvu na prijatie, ktorú môže povoliť alebo zamietnuť. Ako to bude približne vyzerať si môžete pozrieť na screenshotoch z portálu 9to5google.com.

Fast Share bol spozorovaný v systéme Android Q. To ale nemusí znamenať, že bude obmedzený len na túto verziu. Google by ho mohol priniesť aj do starších Androidov, do ktorých si ho budete môcť stiahnuť prostredníctvom Google Play.

Najnovšie z kategórie: Android

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio