MOBIL.sk MOBIL.sk

Na tejto stránke si môžete vyskúšať umelú inteligenciu a vytvoriť vlastnú falošnú fotografiu
zdroj: gandissect.res.ibm.com

Na tejto stránke si môžete vyskúšať umelú inteligenciu a vytvoriť vlastnú falošnú fotografiu

O umelej inteligencií a vytváraní deep fake videí či obrázkov sme v poslednej dobe počuli veľa. Inteligencia sa stáva stále dokonalejšia a dokáže vytváratať fotografie, ktoré sú na nerozoznanie od reality.

Teraz si takúto umelú inteligenciu môžete vyskúšať aj vy a s jej pomocou vytvoriť falošnú fotografiu. Výskumníci z inštitútu MIT a IBM vytvorili stránku s názvom GANpaint, na ktorej môžete jednoduchým maľovaním pridávať či odoberať objekty z fotografií. 

Ako už názov napovedá, program poháňa umelá inteligencia GAN. To je skratka pre algoritmus Generative Adversarial Network, do ktorého môžete vložiť určité vzorky fotografií, na základe ktorých sa bude učiť. Následne je schopný realisticky kombinovať jednotlivé prvky a vytvárať úplne nové obrázky. Len nedávno sme písali o tom, ako dokáže GAN vytvoriť portrét neexistujúcej osoby.

zdroj: gandissect.res.ibm.co

GANpaint funguje veľmi jednoducho. Vyberiete si spomedzi niekoľkých fotografií, na ktorých sa nachádzajú rôzne kostoly a budovy. Potom si musíte vybrať prvok, ktorý chcete do tejto fotografie pridať alebo odobrať. Na výber je medzi stromom, trávou, dverami, oblohou, oblakmi, tehlami a kupolou. No a teraz vám už len stačí nakresliť na obrázok priestor, kde chcete daný objekt pridať. 

Umelá inteligencia si robí pomerne dobrú prácu. Vo väčšine prípadov vyzerá výsledok naozaj realisticky a len občas sa pomýli a daný prvok sa do fotky nehodí. Podľa Anronia Torralbu, ktorý je profesorom v MIT, má ich GAN algoritmus „silnú osobnosť.“ Pokiaľ má pocit, že sa daný objekt do fotografie nehodí, jednoducho ho tam nepridá. „Všetky aplikácie na kreslenie sa budú riadiť pokynmi užívateľa,“ povedal. „Náš program sa ale môže rozhodnúť, že nenakreslí nič, ak užívateľ pridá objekt do nemožného umiestnenia.“

GANpaint si môžete vyskúšať aj vy na tomto odkaze. Ak sa vám podarí naozaj pekný výsledok, pochváľte sa ním a pošlite nám ho do komentára.

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio