MOBIL.sk MOBIL.sk

Biely dom sa chystá udeliť ďalší zákaz vo svete smartfónov! Tentoraz pôjde o bezpečnostnú funkciu
zdroj: https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Soubor:White_House_Washington.JPG

Biely dom sa chystá udeliť ďalší zákaz vo svete smartfónov! Tentoraz pôjde o bezpečnostnú funkciu

Biely dom sa v poslednom čase veľmi aktívne zapája do technologického svete. Najprv prekvapilo jeho rozhodnutie dať značku Huawei na obchodnú čiernu listinu a teraz...

Tento víkend prieniesol jedno veľké prekvapenie. Po tom, čo americké firmy lobovali za Huawei, pretože by ukončením obchodu s ním prišli a veľký balík peňazí, sa Biely dom rozhodol, že Huawei môže s niektorými spoločnosťami podnikať aj naďalej. Prezident Donald Trump sa k tomu vyjadril na Summite G20.

Nejde však o úplné zrušenie zákazu. Možnosť obchodovať sa bude iba tovaru a služieb, ktoré sú vo svete všeobecne veľmi dobre dostupné. Napríklad, pokiaľ Huawei odoberá od americkej spoločnosti čipy a výrobca by si ich mohol nakúpiť u niekoľkých ďalších spoločností, radšej nech ich odoberá od americkej spoločnosti.

Hoci ešte stále nie je koniec tejto nočnej more, administrátíva D. Trumpa si už vo svete smartfónov hľadá novú obeť. Tou má byť funkcie koncového šifrovania komunikácie v aplikáciách ako Telegram, iMessage či WhatsApp. Výhoda takéhoto šifrovania je v jeho bezpečnosti.

whatsapp.jpg
MOBIL.sk / Publicdomainpictures

Kým klasické správy sa dajú zachytiť pri prenose medzi zariadeniami, šifrovaná komunikácia sa zašifruje pred odoslaním na jednom smartfóne a sifrovanie sa odblokuje až na smartfóne príjemcu. Je teda takmer nemožné sa dostať k vašim dátam počas prenosu. Toto sa však očividne nepáči americkej vláde.

Biely dom si myslí, že funkcia šifrovania bráni vo vyšetrovaní trestných činov. V minulosti sa už totiž niekoľkokrát stalo, že FBI mala dostupný zašifrovaný smartfón podozrivého. Žiadala napríklad spoločnosť Apple, aby smartfón odomkla, no zástupcovia Apple sa rázne odmietli podvoliť. Nechceli stratiť dôveru svojich zákazníkov v bezpečnosť.

Ide teda o dvojsečnú zbraň. Na jednej strane má Trumpova administratíva pravdu, že šifrovaná komunikácia a šifrovanie obsahu všeobecne môže mariť vyšetrovanie zločinov, ale zas obmedziť šifrovanie a tým aj bezpečnosť všetkých ostatných v dobe, keď prostredníctvom mobilov spravujeme svoje peniaze a manipulujeme s osobnými informáciami, to by nebolo zrovna najšťastnejšie riešenie.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio