MOBIL.sk MOBIL.sk

Prečo by ste si mali hneď teraz prepnúť smartfón do čiernobielych farieb?
zdroj: Dávid Baránek

Prečo by ste si mali hneď teraz prepnúť smartfón do čiernobielych farieb?

Pokiaľ ste niekedy skúmali hlbšie nastavenia vášho smartfónu, možno ste narazili na možnosť prepnúť ho do čiernobielych farieb. Možno ste to aj vyskúšali a po chvíli ho opäť vypli, pretože... Kto by už len chcel mať smartfón bez farieb?

Nuž, možno vás prekvapíme, ale táto funkcia má svoje reálne opodstatnenie a nejde len o takú „zábavku“ v nastaveniach. Prepnutie mobilu do čiernobielych farieb vám totiž môže pomôcť zbaviť sa závislosti na ňom.

V dnešnej dobe používame naše smartfóny až príliš často a zbytočne. S mobilom v ruke vstávame, zaspávame a vypĺňame si ním každú voľnú aj nie až tak voľnú chvíľu. Okrem aplikácií, ktoré vám merajú čas strávený pred obrazovkou a ktoré vás upozornia v prípade, že to s ním preháňate, to môže byť aj taká jednoduchá vec ako prepnutie mobilu do čiernobielych farieb.

Menej farieb znamená menej rozptýlenia

Aplikácie v mobile sú dizajnované tak, aby boli čo najkontrastnejšie a dokázali pritiahnuť pozornosť. Existuje veľké prepojenie medzi farbami a aktivitou ľudí na smartfónoch. To, že notifikácie v mobiloch sú často vyznačené červenou, nie je žiadna náhoda. Červená farba pritiahne vašu pozornosť najrýchlejšie.

Pokiaľ si ale prepnete obrazovku do čiernej a bielej, tieto veci nebudete tak veľmi vnímať. Smartfón môžete využívať rovnako ako predtým so všetkými jeho výhodami, akurát, že odrazu nebude taký zaujímavý. Čiernobiely Instagram zrazu nie je tak pekný a už vás ani toľko nebaví strácať čas pri Clash Royale. Smartfón budete používať menej, vďaka čomu budete o niečo produktívnejší a získate viac času.

Ešte jedna výhoda...

Ďalšou výhodou prepnutia do čiernobielej môže byť úspora batérie. To ale platí len v prípade, že máte smartfón s OLED displejom, ktorý nezobrazuje čierne pixely, ale jednoducho ich vypne. Ak máte LCD, rozdiely zrejme nepocítite. 

A ako si čiernobielu zapnem?

Čiernobielu obrazovku si môžete zapnúť na systémoch Android aj iOS. V prípade, že máte iPhone, vojdite do Nastavení > Všeobecné > Prístupnosť > Prispôsobenie displeja > Farebné filtre > Odtiene sivej. 

Pokiaľ vlastníte smartfón s Androidom, presný postup sa bude líšiť podľa značky mobilu a Androidu, ktorý používate. Najlepšie spravíte ak zadáte do Youtube názov svojho mobilu, prípadne nadstavby a za tým pridáte slovo „grayscale.“ Vo všeobecnosti ale musíte zapnúť rozšírené vývojárske nastavenia a v nich potom nájsť možnosť „Simulovať farebný priestor.

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio