MOBIL.sk MOBIL.sk

Americké firmy sa snažia obísť zákaz obchodovania so spoločnosťou Huawei
zdroj:

Americké firmy sa snažia obísť zákaz obchodovania so spoločnosťou Huawei

Zákaz americkej vlády, ktorý sa vzťahuje na obchod amerických spoločností s výrobcom Huawei, si už začína žiadať prvé obete na čínskej strane. Lenže ani tá americká nemá veľa dôvodov na radosť.

Kým si prezident Trump veľavýznamne stojí za svojím rozhodnutím zabrániť značke Huawei spolupracovať s americkými spoločnosťami, tie celú situáciu vidia inak. Je síce pravda, že tento úkon poškodí najmä čínsku firmu, ale americké dodávateľské spoločnosti trpia tiež, pretože prichádzajú o významného klienta. Preto sa podľa všetkého snažia nájsť spôsob, ako rozhodnutie americkej vlády obísť.

Americký výrobca čipov Micron Technologies si napríklad pre celú situáciu dal urobiť analýzu. Tá zistila, že spoločnosť vlastne môže obchodovať so spoločnosťou Huawei, ale predávať jej môže iba produkty, ktoré v sebe obsahujú najviac 25 % amerických súčastí. Zvyšné musia pochádzať od inokadiaľ.

huawei ilustračné
MOBIL.sk

Americké spoločnosti teda hľadajú spôsoby, ako označovať súčiastky, ktoré vo svojich produktoch pre Huawei používajú, ako neamerické, aby mohli aj naďalej robiť svoj obchod. Spoločnosť Huawei tak nakoniec vôbec nemusí skončiť tak zle. Pred pár dňami totiž čínska značka oznámila, že tento rok už predala 100 miliónov smartfónov, na čo jej stačila iba polovica roku.

Keď Micron Technologies prestanú spoločnosti Huawei dodávať svoje čipy, tá si nájde nejakého dodávateľa v Ázii (Samsung alebo SK Hynix) a Amerika tak vlastne oslabí svoj priemysel. Medzi obeťami Trumpového rozhodnutia sú však aj netechnologické firmy. Napríklad prepravca FedEx podal na americkú vládu trestné oznámenie, pretože zákaz spolupráce na nich uvalil neúnosné obchodné bremeno.

Ak budú chcieť americké spoločnosti naďalej obchodovať s Huawei, budú musieť buď premiestniť výrobu mimo Spojené štáty (čo je však nákladné a časovo náročné) alebo jednoducho hľadať medzery v zákonoch tak, ako doteraz. Americká vláda sa na takýmto konaním rozhorčuje, že je protiamerické, ale právne voči nemu nič nezmôže. Spoločnosti totiž nerobia nič protizákonné, oni zákony iba obchádzajú.

Najnovšie z kategórie: Huawei

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio