Mobil.sk Mobil.sk

Facebook prezradil podrobnosti k jeho novej kryptomene. Bude sa volať Libra!
zdroj: Pixabay

Facebook prezradil podrobnosti k jeho novej kryptomene. Bude sa volať Libra!

Kryptomeny sa dostali do povedomia širšej verejnosti zhruba pred rokom a pol, keď virtuálna mena Bitcoin svojou hodnotou prerazila strop a mnoho ľudí na nej rozprávkovo zbohatlo. Odvtedy sa na trhu objavilo veľmi veľa iných kryptomien. Na tento trh sa v blízkej budúcnosti chystá vstúpiť aj spoločnosť Facebook.

Spoločnosť Facebook bude mať vlastnú kryptomenu s názvom Libra. Facebook zároveň predstavil svoju dcérsku spoločnosť Calibra, ktorá sa bude starať o transakcie a bude prevádzkovať digitálnu peňaženku pre Libru. Calibra svoje služby spustí v roku 2020.

Libra by mala byť kompatibilná s Messengerom či WhatsAppom, cez ktoré bude možné uskutočňovať digitálne transakcie, no spoločnosť Calibra ponúkne aj samostatnú aplikáciu. Facebook dúfa, že jeho Libra pomôže najmä v tých častiach sveta, kde majú ľudia limitovaný prístup k finančným službám.

Očakávaný vzhľad digitálnej peňaženky Calibra / Facebook

"Takmer polovica dospelých vo svete nemá aktívny bankový účet. Tieto čísla sú horšie v rozvojových krajinách a ešte horšie u žien,“ hovoria zástupcovia Facebooku. „Približne 70 % malých podnikov v rozvojových krajinách nemá prístup k úverom a 25 miliárd dolárov každoročne strácajú migranti prostredníctvom poplatkov za platby.“

Platenie by tak malo byť ľahšie ako kedykoľvek predtým. Už nebude problém poslať balík peňazí niekomu na iný kontinent bez drahých poplatkov. Všetko vybavíte cez mobil. Librou sa budú dať rovnako platiť účty či zaplatiť za nákup v potravinách. V Amerike bude dokonca možné zameniť si Libry v zmenárni.

Za novú kryptomenu sa postavilo viacero spoločností, ktoré z nej budú ťažiť. Visa, Mastercard, PayPal, Uber, eBay či Spotify, všetky tieto spoločnosti vítajú nový druh platenia za služby, ktorý bude s nimi určite úzko previazaný. Libru zatiaľ podporuje 27 organizácií, no v čase spustenia by ich malo byť zhruba 100.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Facebook

Pozri viac

Fun rádio