MOBIL.sk MOBIL.sk

Instagram je navrhnutý tak, aby ste sa cítili zle, tvrdí speváčka Madonna
zdroj: wikimedia.org

Instagram je navrhnutý tak, aby ste sa cítili zle, tvrdí speváčka Madonna

Madonna má na svojom Instagramovom účte 14 miliónov sledovateľov, čo značí, že speváčku veľmi dobre vie, akú silu, pozitíva či negatíva má táto sociálna sieť.

Kým umelci využívajú Instagram a iné sociálne siete hlavne na propagáciu svojej osoby, bežní ľudia skôr na konzumáciu obsahu, ktorý ponúkajú. To však podľa mnohých odborníkov z oblasti psychológie prináša menej príjemné aspekty takéhoto "sledovania".

60-ročná speváčka v rozhovore pre denník The Sun uviedla, že pri prezeraní si sociálnych médií sa človek pristihne, ako sa porovnáva s ostatnými. "Myslím si, že Instagram je navrhnutý tak, aby ste sa cítili zle," dodáva. Vyjadrila sa tiež na adresu umelcov, ktorí sú vďaka Instagramu pod neustálym drobnohľadom verejnosti. Pre umelcov je tak ťažšie svoje umenie vylepšovať, pretože sú neustále rušení potrebou byť videní.

madonna wikimedia spevacka
wikimedia.org

"Mala som vcelku šťastie, že som ako umelkyňa zažila aj život pred telefónmi, Instagramom a sociálnymi médiami, pretože som mala čas rozvíjať sa ako umelec a človek bez pocitu tlaku súdenia, ktorý vytvárajú ľudia alebo porovnávanie sa s inými." Madonna sa vyjadrila, že kultúra sociálnych médií určuje naše životy a pre umelcov je tak ťažšie držať sa svojich zásad a byť tými, kým naozaj sú.

"Pristihnete sa, ako sa porovnávate s ostatnými ľuďmi," pokračuje. "Mala by som byť takáto? Spravať sa takto? Vyzerať takto? Čo by ma spravilo populárňejšou alebo úspešnejšou? Ľudia sú otrokmi súhlasu ostatných. Mám zlý pocit z mladých ľudí, ktorí nemali možnosť rozvinúť svoj charakter a byť, kým by chceli." Celý rozhovor v Angličtine si môžete prečítať na tomto odkaze.

Podobné názory zastáva ajspeváčka Selena Gomez, ktorá má 152 miliónov sledovateľov, no Instagram si zo svojho smartfónu vymazala. V roku 2017 prebehla štúdia v Veľkej Británii, ktorá označila práve Instagram za najhoršiu aplikáciu pre duševné zdravie mladistvých. Podľa nej má Instagram negatívny dopad na spánok, telo aj myseľ.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio