MOBIL.sk MOBIL.sk

Prečo si ľudia menia svoje profilové fotky na modrú farbu?
zdroj: MATTAR77 / INSTAGRAM

Prečo si ľudia menia svoje profilové fotky na modrú farbu?

Sociálne siete majú svoj nový trend, ktorý má ale hlbší význam. Ľudia si menia svoje profilové fotky na Instagrame, Facebooku aj Twitteri za modrú farbu. Prečo to robia?

Užívatelia na sociálnych sieťach tak reagujú na krízu v Sudáne. Modrá farba sa stala tichým symbolom solidarity s protestujúcimi v krajine. Tá sa totiž zmieta vo vážnej kríze, ktorú odštartovali mesiace civilných protestov proti bývalému prezidentovi Omarovi Hassanovi al-Bashirovi. Voči nim začala tvrdo zasahovať armáda a počet mŕtvych už presiahol 100 ľudí.

Zmenou profilovej fotky chcú zvýšiť povedomie o extrémnom násilí, ktoré armáda pácha na civilistoch. Toto povedomie sa šíri ťažko, pretože Sudán má časté výpadky internetu a posielanie informácií nie je také jednoduché. 

Modrá farba je zároveň symbol na pamiatku muža Mohameda Hashima Mattara. Ten bol zastrelený po tvrdom zákroku vojska proti pokojným demonštrantom. Jeho sesternica neskôr povedala, že zomrel počas toho, ako chránil dve ženy pri prestrelke. Jeho najobľúbenejšia farba bola modrá, preto práve táto farba.

Trend zmeny profilových fotiek odštartovala Remaz Mahgoub Khalaleyal. Zverejnila príspevok, v ktorom poprosila, aby si jej sledovatelia zmenili profilové fotky na modrú farbu a dali tak svetu vedieť o tom, čo sa deje. Jej príspevok sa stal veľmi rýchlo virálnym a sociálne siete sa začali plniť modrou farbou.

Najnovšie z kategórie: Social media

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio